Münih Gezi Rehberi
70%Görülmeli
Fotoğraf70%
Tarih84%
Ulaşım66%
Eğlence76%
Fiyat56%
Reader Rating 4 Oy
91%

Interrail maceramızın ikinci durağı olan Münih’teyiz.Öncelikle Münih’in Almanya’nın en büyük üçüncü şehri olduğunu belirtmek istiyorum.Her şehri gezmeye başlamadan önce belli bir liste çıkarttık.Nasıl gezebiliriz nereleri gezebiliriz diye.Münih için yaptığımız gezi programına şöyle bir baktım da gezmeyi düşündüğümüz yerlerin birçoğu şehir merkezinden biraz uzakta yer alıyor.Şehir merkezinde de gezilecek çok güzel yerler var tabiki ama emin olun ki eninde sonunda metroya atlayıp şehir merkezinin uzaklarına gitme ihtiyacı hissedeceksiniz.

Ulaşım nasıl Münih şehrinde?

Münih şehrinde yer altı metrolarının kullanımı oldukça yaygın.Özellikle şehir merkezinin dışında bulunan alanlara metro aracılığıyla çok rahat ulaşabilirsiniz.Bütün istasyonlarda fahrkarten adı verilen seyahat kartlarının satıldığı üniteler var.Bu üniteler aracılığıyla seyahat kartlarınızı alabilirsiniz.Kalacağınız gün ve gezeceğiniz yerler eğer önceden planlanmışsa fazla para vermeden size uygun olanını alabilirsiniz.Münih’e indiğiniz anda kesinlikle bir ulaşım haritası almanız gerekiyor.Çünkü şehrin ulaşım ağı S-Bahn,U-Bahn,otobüs ve tramvay hattı bayağı karışık.

Elinize kapsamlı bir ulaşım haritası aldığınızda haritanın renklerle bölgelerine ayrıldığını göreceksiniz.Bilet fiyatları o biletle ulaşabileceğiniz bölgelere göre çeşitlilik gösterir. Bu bölgeler inner district(iç bölge), Munich XXl(yeşil ve beyaz bölge),dış bölge(yeşil,sarı ve kırmızı bölge). Örneğin inner district biletiyle sadece iç bölgeler de dolaşabilirsiniz.Aynı şekilde bir diğer bilet türü olan Entire network(yani bütün bölgeleri kapsayan) biletiyle istediğiniz bölgelere gidebilirsiniz.Bilet ünitelerinde zaten bu bölgeler gayet açık bir şekilde ekrandan gösteriliyor. Ayrıca tour biletleri de mevcut.

Kesin görmeniz gereken yerler:

1.Marienplatz:Bir turist olarak bence Münih’i gezmeye başlamanız gereken yer burası.Neden mi burası çünkü kesin görmeniz gereken yerler arasında bulunan Neuse Rathaus,Altes Rathaus,Hofbrauhaus ve Frauenkirche bu bölgede yer

Marienplatz'daki ünlü birahanelerden biri

Marienplatz’daki ünlü birahanelerden biri

almaktadır.Bu bölgeye ulaşım da çok kolay.Çünkü yine bu bölgeye özel Marienplatz adı verilen metro durağı mevcut.Haritanıza bakarak çok rahat ulaşabilirsiniz.Ayrıca Marienplatz Münih’in önemli merkezlerinden biri ve etrafta bir şeyler atıştırabileceğiniz birçok mekan bulunuyor.Yine alışveriş meraklısıysanız da burası tam size göre.Bir çok büyük markanın mağazalarını bulabilirsiniz Marienplatz’da

2.Neues Rathaus-Altes Rathaus:Rathaus Türkçe’de belediye binası demek.Yani neues ve altes ise yeni ve eski sıfatlarıdır.Eski belediye binası 1861-1864 yılları arasında restore edilmiş.

Eski belediye binası (Altes)

Eski belediye binası (Altes)

1874 yılında ise belediye yeni binasına taşınmış.George Hauberisser tarafından tasarlanmış.Yapımı 1909 yıılında tamamlanmış.Bi binanın turistlerin ilgisini çeken bir diğer özelliği ise hergün 11,12 ve 17 saatlerinde saatin altında insan figürleri çıkar ve dönmeye başlarlar.Bu gösteriyi izlemek için saatlerinizi ayarlamalı ve o saatlerde Marienplatz’da olmalısınız.Zaten insanların yeni belediye binası önünde toplanmaya başladıklarını fark edeceksiniz.

Yeni belediye binası(Neues)

Yeni belediye binası(Neues) Dans eden figürleri görebilirsiniz

3.Hofbrauhaus:Hofbrauhaus Marienplatz’da bulunan ünlü bir birahane.İçinde pek çok çeşit bira bulunuyor.(Özellikle Hofbrau Dark beer ve Hofbrau Original biralarını denemelisiniz).Ayrıca 1 lt’lik bira bardaklarıyla da

Hofbrauhaus Munchen

Hofbrauhaus Munchen

isteyebiliyorsunuz.1000 kişilik birahanenin içine girdiğinizde zaten sizin gibi turist kaynadığını göreceksiniz.Servisleri gayet hızlı ve içerde günün belli saatlerinde geleneksel müzik dinleyebilirsiniz.

 4.Olympiapark:Olympiapark Münih şehir merkezinin dışında kalan 1972 yaz olimpiyat oyunları için yapılmış.Metroyla ulaşmak için haritanızdan Olimpia-Zentrum durağına gitmelisiniz.Olympiapark’taki stadyumun içini gezmek için belli bir ücret ödemeniz gerekiyor.Park’ın içinde bir çok aktivite alanı bulunuyor.Yemek yiyebileceğiniz büfeler,hediyelik eşyalar alabileceğiniz tezgahlar mevcut.Münih’e geldiğinizde gözünüze uzun bir kule çarpacaktır.

olympiapark

olympiapark

İşte o kule yine Olympiapark için yapılmış 291 metre uzunluğundakii Olympic Tower’dır.Kulenin zirvesine saatte 7m/sn hızında giden asansörlerle çıkabilirsiniz.Aynı Berlin’deki gibi neredeyse bütün şehri görebilirsiniz.

Olimpik Stadyum

Olimpik Stadyum

5.Frauenkirche:Frauenkirche gothic tarzda yapılmış olup yaklaşık 100 m uzunluktadır.Oldukça uzun kulelerinden dolayı pekçok yerden görülebilir.

Frauenkirche

Frauenkirche

6.Allienz Arena:Bu listenin olmazsa olmazlarından birinde sıra.Allianz Arena.Bayern Munchen futbol takımının stadyumu olan Allianz Arena Münih’e her giden turistin görmesi gereken yerlerden biri.Şehir merkesinde yer almıyor.Ama yolu sakın gözünüzde büyütmeyin çünkü gördüklerinize deyecektir.Tasarımının önemli bir özelliği var.Dış yüzeyinin rengi ışıklandırmalar aracılığıyla değiştirilebiliyor.Mavi,beyaz ve kırmızı renklerine dönüşebilen stadyumda her bir rengin bir anlamı var.Örneğin Bayern Munchen maçı sırasında stad kırmızı rengi alıyor.1860 Munchen takımı maçı zamanında mavi Almanya milli maçları içinse beyaz renk oluyor. Yapımı 2002-2005 yıllarını kapsamış.

Allienz Arena

Allienz Arena

Bakalım neler yapmışız?

Münih 1. gün
Münih Belediye binası

Münih Belediye binası

Münih’te trenden indiğimizde ilk olarak sonra ki Prag için information ofisine gittik.Hello dedikten sonra adamın isim kartını gördüm ve Türkmüş 😉 .Prag tren zamanlarını aldıktan sonra oteli sorduk sonra da ayak üstü futbol muhabbeti başladı neyseki kısa sürdü 🙂 .Oradan yarım saat oteli aradık sonra bulduk.Sonrasında metro kullanmak için istasyona indiğimizde turist metro kartlarını aradık ama Münih’te yönlendirme çok kötü.Ayrıca kartlarda çok pahalı 24 saat için değil sabah 6’ya kadar satıyorlar.Elinizde mutlaka metro haritası bulunsun çünkü metronun gittiği yerlerde yön bulmak zor geldi.Marienplatz’a gittikten sonra orada bulunan yapıları inceledik şansımıza Eski Belediye Binasının (  Rathaus ) çanları çalıyordu.

Yanında da yeni belediye binası var zaten Marienplatz boyunca eski yapılarla dolu.Ayrıca Hofbrau München diye bir biracı var orada bira içmenizi öneririm.Daha sonra oradan Bayern Münich Store’a girdikten sonra akşam 10 gibi kaldığımız yere döndük.

interrail munih-interrail blog

Münih tren garı

Münih 2. gün

Uyandıktan sonra ilk iş yine bırada ucuz bir kahvaltı aramaktı otel yanında market vardı ama orada tam aradığımkz şeyi bulamadık.Buranın büyük marketleri “Müller” diye geçiyor.Oradan metro istasyonuna girdik oralarda çok fazla

Allianz Arena

Allianz Arena

fastfood ve yemek yeri var .Yorma’s diye bir yer vardı orası sandviç gazoz ve çikolatsyı 2,40 € ya veriyordu.Ondan yedik.Oradan sonra yola Allianz Arena için çıktık.Metroda Arena diye yazan durak var normalde gitmesi gerekirken kapatmışlar orayıGeç öğrendik ama 🙂 .2 tren aktarma ve birindende çıkıp otobüse bindik sonra da Allianz Arena’ya 650 m civarı yürüdük.Ama buna değer.

Oradan çıkıp meşhur Olimpia Park ve Tv kulesine gittik ama metronun hemen yanında bulunan BMW müzeside görüşmeye değer.Olimpiya parkına giriş ücretsiz ama futbol stadyumuna girmek için 3€ veriyorsunuz.Oradan çıkıp Marienplatza döndük orada oyalanırken orada bulunan kilisenin içine girdik.

Akşamda birşeyler içip tekrar otele döndük .

 

Bir önceki gün Viyana için tıklayın. .
Interrail bileti nereden alınır ?