Aslında adı Praha olan bu şehir  çokta büyük değil.Eskiden Çekoslavakya olan bu ülke sonrada ayrılarak Çek Cumhuriyeti olarak kuruldu.Tarihi olarakta çok güzel korunmuş.Savaş sırasında neredeyse hiç zarar görmemiş olan bu şehir bu yüzdendirki  hala bu kadar güzel bir şekilde tarihini bize yansıtabiliyor.Gitmeden önce bana orası İstiklal  Caddesi’ne çok benziyor demişlerdi.Benzemiyor değil evet heryerde tramvay var.Şehirde her nekadar Metrolar da kullanılsada asıl olarak Tramvayların ulaşım için kullanıldığını anlayabiliyorsunuz.Zaten Avrupa’nın diğer ülkelerine göre birçok lokanta,FastFood çeşitleri bile daha uygun.Farklı ülkere de aynı dönemde seyahat ederseniz bahsettiğim durumu daha net anlayacaksınız.
Prag Kales,St Vitus Katedrali,Astronomik Saat,Dans Eden Ev,Vltava Nehri gibi birçok yerleri bulunan Prag görülmeye değer bir şehir gerçekten.

 

Prag’da neler yaptık ?

Dans eden ev

Prag Dans Eden Ev

Prag için sabah yola çıktığımızda önceden bakmış olduğumuz 8:26 trenine bindik.Yaklaşık 4:30 saat süren yolculuğun ardından indik trenden.Tren ise bindiklerim arasında en kötüsüydü.Klima yoktu bile, zaten tren içi kabinlerle ayrılmıştı.İnince çıkışı bulmak için diğer insanları takip ettik. Oradan,ilk olarak döviz bürosuna uğrayıp 40 € karşılığında Çek Korunu aldık.Evet garip ama Euro kullanmıyorlar.1 gün kalacağımız için Berlin tren saatlerini öğrendik ardındanda çıkıp seyahat turist kartı aldık.9€ fiyatı yanlış hatırlamıyorsam ve 24 saat için. Onuda alıp haritamızla birlikte çıktık ve kalacağımız yere tramvay orada TRAM diye geçiyor  ile gittik.1 gün kaldığımız için hiç zaman kaybetmek istemiyoruz hemen otelden dışarı attık kendimizi.

   Otelden çıkınca ilk olarak Astronomik saatin olduğu meydana gittik.Oradan,Dancing House denen mimarisi çok güzel olan eve gittik  gerçekten çok iyi yapmış  Frank Gehry.Ardından meydana döndükmeydan  zaten merkez gibi güzel aktiviteler var ,mesela biz oradayken Jazz Festivali vardı.Zaten en ucuz biralarda oralarda satılıyor 2,30 € gibi bir fiyatla satılıyor.Orada ayrıca Bar Crawl adında gece bar turları yapılıyor 9’da başlıyor 4-5 yer gezdiriyorlar ilk 2 saatte gittiğiniz yerlerde istediğiniz kadar içebiliyorsunuz zaten mekanlarda meydana yakın çok uzaklara götürmüyorlar yani.Oradan kaldığımız yere döndük sabah Berlin yolcusuyuz.

Prag Gezilecek Yerler

Prag 3 ana bölgeye ayrılmıştır.Bunlar Yeni Şehir, Eski Şehir ve Kale bölgesidir.

Ağırlıklı olarak gezeceğiniz yerler eski şehir bölgesinde olurken sonra Kale bölgesi ve yeni şehir gelir.

1.Old Town :  Asıl adı Staré Město olan bu bölgenin Türkçe karşılığı ise eski şehirdir.Şehir daha sonra 14.yy’da genişletilmesiyle beraber New Town yani yeni bölge ortaya çıkmıştır.Old Town’da görmenizi tavsiye ettiğim yerler Astronomik Saat ve Old Town meydanıdır.

2.Old Town Meydanı : Bu meydan Prag içinde en çok eğlenebileceğiniz yerdir.Yaz sezonunda çok turist çeker ve kalabalık olur.Meydan boyunca etrafta çeşitli yemekler satan yerler var ucuza yemek yiyebilirsiniz.

praghardmeydan

Meydanın diğer tarafı

3.Kinský Sarayı :Old Town’da bulunan bu saray müze olarak kullanılıyor.

4.Astronomic Saat:Şunu söyleyeyim burası benim Prag’a geliş sebebim gibi.Prag hakkında birçok şey varken anlatanlar hep burayı çok övüyorlar.Gittik gördük gerçektende buna değer.1410 yılında yapılmış olan bu saat aslında bir anlamda hayatı kısa bir şekilde anlatan bir saattir.Belirli aralıklarla gün boyunca çalan bu saat her çaldığında büyük ilgi toplar.Saatte iskelet ölümü,elinde ayna tutan heykel kibiri,altın çuvalı tutan parayı,mandolin çalan ise güzelliği ,güzel zaman geçirmeyi anlatır.En sonda ise horoz öter ve gösteri sona erer.

5.Vltava Nehri:Prag’ın içinden geçen bu nehir görüntüsü belkide Prag boyunca çekeceğiniz en güzel fotoğraf olacaktır.Uzun bir nehir olan Vltava Nehrin’de akşam üzeri turistler için tekne turları yapılır.

–Buradan Sonra yazı güncellendi : 19.03.2016–

dancing_house

Dans Eden Evler

6.Dans Eden Evler ( Dancing Houses ) :Fred ve Ginger olarak bilinir.Bu bina Prag bombalandıktan sonra yıkılan binanın yerine tasarlanmıştır.Mimarı Frank Gehry , buralı bir mimar ile birlikte tasarlamıştır bu binayı.Dekonstruktivizm akımının en güzel örneklerinden sayılan Dans Eden Evler , şuan of,s binası olarak kullanılmaktadır.

7.Ulusal Tiyatro Binası:Çekler için hem kimlik hemde bağımsızlık anlamında önemli olan bir yapıdır.Bir nevi bağımsızlığının simgesidir.Bu yapı zamanında yıkılmasına rağmen halktan o kadar çabuk bağış toplanmış ki eski haline restore edilebilmiştir.Dans eden evlerden yürüme mesafesi uzaklığındadır.

ulusal_tiyatro

8.Charles Köprüsü (Karl Köprüsü):516 m uzunluğunda yapılan bu köprü Prag’da Eski Şehir ile Kale Bölgesinin arasında bulunur.Prag yapılarında sıklıkla duyduğumuz Alman Mimar Peter Parler tarafından yapılmıştır.Gotik mimarinin öne çıktığı bir köprüdür.Yapılırken güçlendirmek için harcına organik maddeler katıldığı söyleniyor.Turist akınının olduğu bu köprü üzerinde ressamlar,sokak sanatçıları gösteri yaparlar.Araç trafiğine kapalı olan bu yerde rahatlıkla gezebilirsiniz.Ayrıca doğu kulesinin yanına kilit takıp dilek dilersiniz.Pekçok turistin yaptığı birşeydir bu.

charles_kopru

Kale Bölgesi:Hradcany denen bu bölge kalenin etrafında bulunur.Kesinlikle görülmesi gereken bu bölge Prag Kalesi’nin bulunduğu bölgedir.

kale_bolgesi

9.Prag Kalesi:70000 metre karelik alan kaplayan bu kale.Rekorlar kitabına göre en büyük tarihi kaledir.Her zaman olduğu gibi bugünde Çek Cumhuriyetinin devlet başkanlığının bulunduğu yerdir.Girişindeki askerlerin nöbet değişimini izleyebilirsiniz.Kaleye alanına giriş ücretsizdir.Fakat yapıya girmek için bilet almalısınız.

Kısa Tur : 250 czk Uzun Tur : 350 czk ‘dır.

22 numaralı Tram yada Metro “Malostranska” durağında inip yürüyerek ulaşabilirsiniz.

prag_kalesi

Prag Kalesi iç taraf

10.St Vitus Katedrali : Gezdiğim Katedraller arasında en iyi 3’te bulunan bu katedral, Peter Parler tarafından yapılmıştır.925 yılında kral olan Vaclav’ın mezarı buradaydı.Sonra üzerine Vitus katedrali yapılmıştır.Hala katedralin içinde mezarı korunmaktadır.

 

 

saat

Prag Saat Kulesinden bir görüntü

vtlava

Vtlava Nehri

Prag’da Ulaşım

Prag içinde öncedende bahsettiğim gibi ulaşımın büyük bölümü Tram(Tramvay) ve Metro ile yapılmaktadır.Bunun dışında tabiki birçok bölgeye seyahat eden ötöbüsler mevcuttur.Sınırsız bilet almak en iyi tercihtir.Metrolar 24.15’e kadar çalışmaktadır.Bir metro haritası alarak gideceğiniz bölgelere en yakın yere çok rahat seyahat edebilirsiniz.Zaten Old Town meydanına yürüme mesafesinde bir Metro istasyonuda bulunmaktadır.

Metro Haritası

Metro Haritası (Alıntıdır)

 

Prag’da Para

Prag’da dikkat etmeniz gereken durumlardan biride para birimidir.Çünkü Prag’da hala Çek Korunası kullanılıyor.Basitçe 9-10 Çek Korunası hemen hemen 1 TL.Paranızı güvenilir yerledrden örneğin havaalanından,tren istasyonundan yada iyi bir döviz bürosunda çevirin çünkü bazı yerler turistleri kandırmak için bu Çek Korunu yerine daha değersiz olan başka ülkelerin parasını vermeye çalışıyor.Tabi bunu tahmin edemeyen turistlerde farkına bile varmıyor.Prag dediğimiz gibi diğer avrupaya göre pahalı.

Prag’da Eğlence

interrail prag-interrail blog

Meydan’da Jazz Konseri

Eğlence açısından doğru yerdesiniz diyebilirim.Çünkü daha ucuz bir ülke olduğu için daha çok eğlenebilirsiniz.Zaten akşama doğru hatta öğlen 13-14’ten akşama kadar Old Town Meydanın’da Bar Crawl adı altında gençler size akşam yaptıkları Bar turundan bahsedecek ve size satmaya çalışacaklar.Bunun dışında  Old Town Meydannda akşamları güzel havalarda eğlenceler oluyor.Sahne kurulup panayır şeklinde etrafta Standlarda yiyecek satanlar oluyor.Sokak Sanatçıları oluyor.Konserler izleyip etrafta bulunan turistlerle tanışabiliyorsunuz.

Karlovy Lazne : Prag’da bulunan en popüler gece kulübüdür.Charles köprüsünün giriş tarafında solda kalır.Orta avrupa’nın en büyük kulübü olduğu söylenir.

Nedir bu Bar Crawl ?

Bar Crawl basitçe Bar Turudur.Yani gece belirlenen saatte.Astronomik Saat altında buluşulup size rehberlik eden gençler eşliğinde Prag’da bulunan belirli barları gezdiriyorlar.Buralarda yine 20-24 yaş arası gençlerle grup halinde geziyorsunuz.Birçok Bar girişlerde ücretsiz ikramlar sunuyor.Sonunda ise size Bar Crawl adında bir T-Shirt veriyorlar.Anlayacağınız tavsiye ederiz.

 

Tren Yolculuğumuz

Tüm bunlar dışında tren yolculuğumuzdanda bahsedeyim.Belki Interrail’ciler merak etmiştir.Tren bahsettiğim gibi Avrupa’da bindiğim en kötü trendi.Ayakta kalma şansınız yok denecek kadar az ama kalsanızda zaten koridorlarda oturacak kapanabilen yerler mevcut.Kabinler halindeydi tren.Trende tuvalet vardı.Aslında rahat bir tren.

 

 

Youtube Kanalımıza Abone olmayı unutmayın !

Prag Gezi Rehberi
Para birimi Avrupa'ya göre uygunUlaşım kolayFotojenik bir şehir.
Hava soğuk olabiliyor.
5.9Mükemmel
Fotoğraf5.7
Tarih6.2
Ulaşım3.8
Eğlence7.3
Fiyatlar6.6
Reader Rating 12 Oy
8.4