Öncelikle şunu söylemeliyim hiçbir şehre ön yargılı gitmeyin.Çünkü ne olursa olsun o şehirler avrupa şehri her türlü memnum kalacaksınız.Fakat gitmeden önce bilmeniz gereken birkaç şey olduğunu düşünüyorum döndüğüm için Viyana ile başlayacağım bu yayın dizisinde size bu tür bilgiler verip yararlı olmaya çalışacağım.

İlk olarak Viyana’da yolculuğa başlayacaksanız veya bitirecekseniz (uçak için konuşuyorum) havalimanından 30 dk. uzakta şehir merkezi.Bu yüzden metro bileti alacaksınız.Yaklaşık 4.20 Euro’ya metro biletini alacaksınız.Uyarmam lazım bu bilet bütün şehirde geçerli değil sadece havalimanından şehre ulaşmak işçin kullanacaksınız.

Metrolar: Metrolar Viyana’da çeşit çeşit bir kısmında klima vs. mevcut fakat eski olanları da var hatlardan hatlara değişiyor.Eğer 3 veya fazla gün kalacaksanız haftalık bilet almalısınız fakat haftalık biletler Cuma günü bitiyor.Yani Perşembe alırsanız bütün hafta fiyatına 1 gün kullanmış olursunuz.O yüzden 72 saatlik bilet var bunu tavsiye ediyorum.

 

interrail viyana

Karlkirsche Kolonu

Bileti alınca makineler var orada damgalıyor biletinizi sonra biletinizin süresi boyunca makinelerle işiniz olmayacaktır.Eğer risk almayı seviyorsanız bilet almayın çünkü 4 günlük gidişimde sadece son gün bilet sordular eğer olmasaydı 100 Euro kesiyorlarmış.Ayrıca bilet soran adamlarda sivil öyle üniforma giyen tipler değil.Metrolar 01:00 gibi kapanıyor.

Otobüs : İnanın eğer öyle çok uçuk kaçık yerlere gitmeyecekseniz hiç ihtiyacınız bile olmuyor.Olsa da zaten metro için aldığınız biletler oralarda da geçerli.

Yiyecek İçecek : Her türlü yeme içme pahalıdır.Eğer kısıtlı bir para ile gittiyseniz oraya zaten hiç bulaşmayacaksınız bunlara su bile çok dokunuyor.Ayrıca su Türkiye’deki gibi değildir.Orada Mineral Wasser ( Bildiğiniz soda ) birde Ohne gas wasser denen gazsız su ama yinede alıştığınız tat değil ayrıcada pahalıdır.Su için muslukları tercih edebilirsiniz.Yiyecek olarak eğer marketten peynir ekmek alıp doymak istemiyorsanız en iyi tercih Pizzacılar.3 Euro’ya bir dilim pizza ama o dilim Türkiye’de neredeyse küçük boy pizza boyutunda.Onun dışında McDonald’s lar dışarıda bulabileceğiniz en uygun yemeklerdir.En azından akşam doğru düzgün birşey yemiş olursunuz.

Tarihi yerler : Viyana’da hemen hemen her yere giriş parayla.Fakat turist kartları var onlarla daha ucuza girebiliyorsunuz.Ayrıca çoğu yerde öğrenciler için indirim yapıyorlar.Fakat üniversitenizin kartını göstermeniz gerekiyor.13 ise öğrenciye 10 Euro fiyatlar.
Bu yerlerde içeride yer yer fotoğraf çekmek yasak içeride bulunan görevliler uyarıyor.

İletişim : Viyana’da insanlarla ingilizce biliyorsanız işiniz kolay çünkü ingilizceleri çok iyi.Ayrıca çoğu yemek yeri zaten Türk işletmesi.Özellikle Pizzacıların çoğu Türk.Türkçe’nizi geliştirebilirsiniz.
Fakat Türkler vaay Türk gelmiş gibi yanaşmaz size artık alışmışlar Türk görmeye.

İnsanlar: Genelde gördüğüm kadarıyla artık Viyana’da çok fazla milliyetten insan var.Özellikle okumaya gelen öğrenciler bulunmaktadır.

En işlek caddesi : StephansPlatz,KarlsPlatz.