Bu yazımda 4 günlüğüne gittiğim kartalkaya tatilini anlatmaya çalışacağım.Öncelikle şunu söylemeliyimki bir snowboard’cu olarak bu sene ülke genelinde bir kar sıkıntısı var.Şubat ayı oldu ve Ocak ayının sonlarına doğru düzgün kar yağmadı.Bir ara yağdı sonra eridi.Ben Kartalkaya tatilimi 4 günlüğüne yaptım.Kar miktarı çok iyiydi. Gerek pist olsun gerekse powder(bolkar)olsun gayet güzel kar vardı. Hava ne kadar soğuk olursa olsun yeni kar yağmadığı sürece zemindeki kar eriyecektir ayrıca sürekli üzerinde kayılmaktan,rüzgardan eskiyecektir.İşte bu tür durumlar kayak keyfini biraz da olsa baltalayacak durumlardır.  Gelelim kartalkaya’nın durumuna.Ben 30 Ocak’ta kartalkaya’ya gittim.Gittiğim gün kar durumu çok iyiydi. Tahmini 70 cm kar olduğu yazıyordu internette. Gerçekten de kaymaya çok elverişli bir hava vardı.Pist ve bolkar çok iyiydi.Hava sıcaklığı da muhteşemdi.Hava sıcaklığı ile yağış biraz ters orantılı.Çünkü pistleri iyi bilmeyen kişiler genelde sisli havada kaymayı tercih etmezler.Kartalkaya'da kar durumu   Bu kesme yeni öğrenmeye çalışan kişiler de dahildir.Haklılarda . Çünkü sisli hava önünüzü görmenizi engellediği gibi kapalı olması özgüveninizi kıracak ve korku güdüsü yaratacaktır.Hava açıksa iki durum söz konusu.Rüzgarsız olması ve rüzgarlı olması.Rüzgarlı hava siz zirveye çıktıkça kayarken sizi zorlayacaktır.Sürekli belli bir tarafa savurmaya çalışacaktır.Yine acemiler için zor bir hava şeklidir.Hava hem açık hem de rüzgarsız ise bu hafta kartalkaya’da olduğu gibi kusursuz bir kayak keyfi verecektir size. Ama rüzgarsız ve açık hava var olan karın yavaş yavaş erimesi anlamına gelmektedir.

Ben gittiğim gün yani 30 ocak çarşamba günü hava açıktı.4 gün boyunca hava hep açıktı ama aynı zamanda karlar da eriyordu.Kayamayacağım gibi düşünmeye gerek yok çünkü pistlerde var olan kar sürekli ezildiği için artık sertleşiyor ve erimesi diğer bölgelere göre daha zor bir hal alıyor. Örneğin ben ordayken 4 gün boyunca hiç kar yağmamasına rağmen pist durumu çok iyiydi.

Kartalkayada kar

IMG_2027Sonuç olarak kar durumu çok değişken bir durum.O yüzden gitmeden önce mutlaka internetten anlık kar kalınlığını öğrenin ve sakın hava durumuna bakmadan rezervasyon yaptırmayın.Aksi takdirde kötü havada kaymak zorunda kalabilirsiniz.