Gezmek istiyorsanız yapabileceğiniz en mantıklı şey Interrail’dir.Avrupa kıtasında özgürce dolaşabilmek gibi düşünün.Bende bu konuda elde ettiğim deneyimleri bu blog aracılığıyla paylaşmak istiyorum.Şuana kadar gezdiğim yerleri elimden geldiği kadar tanıtmaya çalıştım.Öncedende Mail ve Twitter üzerinden “Nasıl bir rota izlemeliyim ?” tarzında sorulara da cevap vermiştim.Bu yüzden bu rota olayını paylaşmak istiyorum.Aslında rota denen şeye ihtiyacınız bile olmayabilir.Ne de olsa buda bir yoldur isterseniz rota çizmeyin bile kafanıza göre takılın.Evet biraz konudan saptık şimdi rotaya gelelim.Rota çizmek çok zor birşey değil aslında.

Neler Önemli ?

Şunu belirtmek isterim bu konuda en önemli unsur Avrupa’ya nasıl geçeceksiniz.Çünkü Avrupa’ya geçtikten sonra gerisi zaten tahmin edebileceğiniz gibi.

1-Avrupa’ya uçakla geçmek:En çok tercih edilen aslında budur.Bence en mantıklı olanda bu seçenektir.Uçak biletlerine bakın ve Avrupa’da başlamak istediğiniz yere uçak ile ulaşın.Devamını zaten tren ile halledeceksiniz.

ucak-interrrail2-Direk tren yoluyla Avrupa’ya ulaşmak:Bu daha uygun bir seçenektir yani fiyat olarak.Biletinizi Türkiye’den başlayacak şekilde alacaksınız.Bu seçenekte İstanbul’dan Atina’ya trenle geçip oradan otobüsle Patras.Patras’tan Bari’ye gemi ile geçersiniz.Bu şekilde İtalya’dan turunuza başlamış olacaksınız.

Uçak Biletleri Çok Mu Pahalı ?

Uçak biletleriniz ucuza getirebilirsiniz.Tabiki zamanlama ve iyi bir araştırma ile.Zamanlama bu Interrail için en önemli unsur.Ne kadar erken bilet o kadar ucuz bilet.Birkaç seyahat sitesi var.

Kayak.com yada SkyScanner  sitelerini kullanabilirsiniz.Fakat benim gözlemlediğim birşey ise ben Avrupa’da en ucuz biletler çogu zaman , Almanya ve Viyana biletleri.Yani buralardan rotanızı başlatırsanız daha ucuza uçak biletlerinizi satın alabilirsiniz.

Uçak biletini aldık şimdi rota çizelim

Rota çizmek çok basit.Tek düşünmeniz gereken ” hangi şehirlere gerçekten gitmek istiyorum?” sorusu.Çünkü bu iş basitçe asıl yapmak istediklerini yap aralara başka şehirler serpiştir şeklinde yapılacak.

Interrail biletinizi 10 Gün içinde 5 gün Flexi olarak satın aldığınız varsayalım. Yani bu ne demek ? Biletiniz 10 gün boyunca geçerli.Bu 10 gün içinde 5 kere tren’e binebilirsiniz.

İlk olarak Avrupa haritasını karşınıza alın.Şimdi bu haritada  Paris ve Amsterdam’a  çok gitmek istediğiniz varsayıyorum.

Bu şekilde gezisine Köln’den başlayan bir kişi Paris ve Amsterdam amaçlı bir tur yapmak istediği için Köln – Paris – Brugge-Amsterdam-Hamburg- Berlin rotasını takip edebilir .
Bunun sebebi ise mümkün olabildiğince en kısa aralıkları seçmek.Çünkü trenler -evet rahat olmasına- rağmen bütün gününüzü orada geçirmek isteyeceğiniz bir yer değil, yani insan trende sıkılabiliyor . O yüzden en fazla 5-6  saat olan yolculukları seçin , en idealide 2.30- 3 saat gibi olanlar bence.

 

örnekrota

Örnek Rota-1

Peki varış noktası neden önemli ?

En basit cevabı yine uçak bileti.Fark ettiyseniz varış noktam yine Almanya.Bilet fiyatlarına bakarsanız uçak biletlerinin oralarda daha uygun olduğunu göreceksiniz.

raydablogyoutube

Başladığım noktada neden bitirmiyorum ?

Başladığını noktada bitirmenizin hiçbir anlamı yok .Çünkü aldığınız interrail bileti 5 kere trene binebilmek için.Neden sonuncuyu aynı şehir için  harcayın ? Amaç çok gezmek değil mi ? Bu yüzden farklı bir şehir seçmek en mantıklısı varış noktası olarak.

Şimdi ise gelelim turunuz kaç gün olacak ?

10 gün bilet aldınız yani trene bindiğinizden itibaren son hakkınızı kullanmanız  için 10 gününüz var yani.Her birinde 2 şer gün kalabilirsiniz. Hatta bazısında 3 bile. metrosiyah

Fakat burada önemli 2 soru var: Seyahat amacınız ne ?

1. Şehri derinlemesine öğrenmek mi? : Bu kadar düşkün bir iseniz sizin için daha fazla süre gerekebilir.Belki de 2 güne sığdıramayacaksınız.Ama unutmayın ki ne kadar takılırsanız o kadar az gezersiniz.

2.Ben serbest takılacağım gezmek istiyorum mu ?: Tam benim kafadansınız yani 🙂 Bencede bu şekil daha iyi belki 2 gün bile size sıkıcı gelecektir ama gerçekten 1 günde o kadar yeri gezip birde eğlenmeye çalışmak,ve ertesi sabah erkenden kalkıp tekrar trene yetişmek bana zor gelmişti.Yine de size kalmış.

Şimdi günleri hesaplayalım 

Örneğin: Paris ve Amsterdam için 3’er gün.6 gün yapıyor .Brugge ve Hamburg içinde 2 şer gün hesaplayın toplam 10 gün oluyor.İlk gittiğiniz Köln’de ise 2 gün kalın 12 günde 5 şehir 4 ülke gezdiniz.Gün belirlenmesi çok  önemli.Asıl hedefleriniz doğrultusunda buralarda daha çok kalarak yan hedeflerinizi planlayın .

 

 

Tekrar söylemek istiyorum : uçakla indiğiniz şehirde ilk treninize binmeden biletinizin günleri başlamaz ilk trenden itibaren bilet günleriniz sayılmaya başlar.

Yani yapacağınız tur ;

Uçakla Köln’e varış: 2 gün konaklama
Trenle Paris:3 gün konaklama
Trenle Brugge : 2 gün konaklama
Trenle Amsterdam: 3 gün konaklama
Trenle Hamburg :2 gün konaklama
Uçakla Hamburg’dan İstanbul’a

şeklinde olacaktır.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı unutmayın !