Bir Katalan şehri olan Barcelona dünya üzerinde en çok turist çeken yerler arasındadır.Barcelona’yı gezdiğinizde neden bu kadar ünlü olduğunu  çok rahat anlayabilirsiniz.İnsanları kültürü,coğrafyası,denizi,eğlenceler ve daha fazlası Barcelona’nın başlıca önde gelen özelliklerindendir.Katalanlar’da bu kökenlerine çok düşkünlerdir ki bu yüzden her yerde Katalonya bayrağını görebilirsiniz.FC Barcelona’yı da unutmamak lazım.Mes Que Un Club sözüde Barcelona takımının “bir takımdan fazlası” anlamına gelen sloganıdır.Bu kadar güzel özellikten bahsettikten sonra bence en önemli olan tarihi eserlerden ve tarihten bahsetmeliyiz.Barcelona’nın en çok turist çeken yönüde budur.Bu tarihi ortaya çıkarmış olan bir çok kişi vardır.Fakat bence en önemliside Gaudi’dir.

gaudi-foto

Gaudi (Alıntıdır)

Gaudi tam adıyla Antoni Gaudi 1852 yılında Reus kentinde doğmuştur.Yapı tarzı olarak Art Nouveau akımını tercih etmiştir.

Nedir bu Art Nouveau ?

 

Çok eskiden beri uygulanan farklı mimarların tercih ettiği bir akımdır.En büyük temsilcilerinden biri Gaudi’dir.Gaudi eserlerinde de görebildiğimiz gibi güzel süslemelerle yapılan bir tarzdır.Bir diğer adıda yeni sanattır.Aynı Gaudi’nin eserleri gibi doğal yapılar içerir.Keskin olmayan duvarlar camlar aynı doğadaki mükemmel olmayan ama göze hoş görünen tarzda yapıları içerir.

En iyi eserlerini yapana kadar yine ünlü olan bir yazlık ev ve kolej tasarımı yapmıştır.Bu tasarımlarından sonra 31 yaşında Gaudi La Sagrada Familia’yı devralmıştır.1877’de Casa Battlo’yu tamamlamıştır.Bundan sonra Güell ailesi için Park Güell tasarımına başlamıştır.1906 yılında ise en önemli eserlinden olan Casa Mila yapımına başlamıştır.54 yaşından sonra ise kendini Sagrada Familia’ya adadı ve ona devam etti.

Nasıl bir tasarım kullanıyor ?

Gaudi’nin eserleri doğal ayrıntılar içerir.Çünkü Gaudi eserlerinde doğa,estetik ve inanç üçlüsünden yararlanıyor.Bu sayede insanların gözüne hoş görünen eserler yaratabiliyor. Yapılarında çok renkli vitraylar kullanır.Özellikler Sagrada Familia’da bunu çok net bir şekilde görebiliyoruz.Kendisi sadece mimar marangozlukta yapabiliyor.Casa Mila’nın içinde kendi yaptığı sandalyeler sergileniyor.Aynı zamanda en çok kullandığı materyallerden biride seramiktir.

 

Gaudi ,tasarımlarını yaparken ölçekli olarak  küçültülmüş modelleri yaparak daha sonra bunları gerçek hayata uyarlıyor.Bu sayede hatasız olarak mükemmel formlar yaratabiliyor. 

En önemli eserleri ;

 

gaudi-battlo

Casa Battlo

 

gaudi-casa-milla

Casa Milla

gaudi-sagrada-familia

La Sagrada Familia