Hepiniz Barcelona’yı bilirsiniz.Zaten bu kadar güzel bir şehrin bu kadar ünlü olması da çok doğal.Bir grup arkadaş ile gittik yaz tatilinin son zamanlarını değerlendirmek için önceden planlamıştık bu geziyi.İspanya’nın deniz kıyısında olan bu şehir geçiminin büyük kısmını limanlarından sağlıyor.Öyleki sadece yük gemileri değil.Aynı zamanda yolcu gemileri, cruise gemileri de bu limanlara yanaşıp turistik geziler yapıyorlar.Saymakla bitmeyen özelliklerinden bir diğeride FC Barcelona.Tarihi açıdanda Barcelona’ nın çok değer verdiği bu futbol kulübü başarılarıylada dünyanın dilinde.Eğlence hayatıda bir okadar güzel bu şehrin.Plajı dolup taşan renkli bir yer.Ve unutmamak gerekirki Gaudi.Barcelona’da çok emeği geçen bu ünlü mimar birçok turistin burayı ziyaret sebeplerinden.Yaptığı birçok eser dünya çapında ünlü ve hala insanların hayret ile içerisinde gezdiği yerler.

Nerede bu Barcelona ?

İberya yarımadasının kuzey doğusunda bulunuyor.Akdenize kıyısı olan bir şehirdir.

İKLİM NASIL?

Aslında bir akdeniz iklimi olduğu için hepimizin az çok alışık olduğu bir hava durumu var.Ocak ayında en soğuk oluyor 10 °C kadar olabiliyor en sıcak ise Ağustos ayında oluyor.Hemen hemen Türkiye gibi 23-24 °C olabiliyor.Güneş 13.30-14 gibi tam gökyüzüne çıkıyor.Anlayacağınız günler bizden biraz daha uzun.Fakat ne zaman gideceğiz diye düşünüyorsanız size tavsiyem Barcelona’ya tam sezon ortasında gitmemeniz.Ağustos’ta gittik evet kalabalıktı fakat yine de rahatsız olmadım.Eğer çok kalabalık sevmiyorsanız Eylül-Ekim gibi gidebilirsiniz.Fakat yanınıza bir polar almanızda fayda var.

Barcelona

Şehir içinde büyük çoğunluk Katalan.Bu yüzden de her tarafta Katalonya bayrağı görebiliyorsunuz.Bunun sebebi ise Katalanların kendilerine çok bağlı olması.Öyleki birçoğu  Barcelona’nın İspanya değil Katalonya olduğunu söylerler.Hatta konuştukları dil İspanyolca olmasına rağmen kendilerine has bir farkları vardır.Benim gözlemlerime göre ise biraz Fransızca’ya kaçan bir telafuzları var.

Barcelona şehir merkezi 3 ana bölüme ayrılmıştır.Bu bölümler arasında gezerken aslında şehrin hangi konumdan hangi konuma geldiğini de anlamış olacaksınız.Bunlar : Eski Şehir,Montjuic ve Eixample ‘dir.

1.Eski Şehir Bölgesi:

Eski yapıların bulunda kısımdır.Fakat Barcelona’da bana göre en güzel bölge burası.Öncelikle Barcelona’nın meydanı olan Placa Catalunya ve Las Ramblas( la rambla)  caddesi burada yer alıyor.Ayrıca Barcelona marinası ve plajıda bu bölgede yer alıyor.

2.Montjuic Bölgesi:

Montjuic tepesinin bulunduğu bu bölgede  önemli bir eski kent bulunuyor..

3.Eixample Bölgesi:

Yenilenen şehrin bulunduğu bölge.Yeni mimari tarzda yapıların gökdelenlerin bulunduğu kısımdır.Gaudi’nin yaptığı Sagrada Familia eseri ve Barcelona’nın Nou Camp Stadı da burada bulunuyor.

Barcelona’da ulaşım

Ulaşım Barcelona’da çok kolay.Özellikle Barcelona için satılan turist ulaşım kartını almanızı tavsiye ederim.Birçok avrupa şehri gibi hiç otobüse bile binmeden bütün önemli eserlere metro ile ulaşabiliyorsunuz.Daha detaylı ulaşım rehberi için Barselona Ulaşım Rehberimize göz atın.

Gezmeniz gereken yerler

Barselona’da gezmeniz için tavsiye ettiğim başlıca yerler ;

Eski Şehir için : Barri Gotic, Barselona Katedrali, Palau Güell, La Rambla, Barceloneta Plajı, Kolomb Heykeli ve Port Vell.

Montjuic için :Poble Espanyol,Fundacio Joan Miro,Placa d’Espanya ve Montjuic kalesi

Eixample için:Casa Battlo,Casa Mila ve Sagrada Familia

Eski Şehir

Barri Gotik :

Gotic Quarter diye adlandırılan bu bölge Barcelona’nın eski şehrinin merkezi noktasıydı.Aynı zamanda burada eskiden kalmış olan Roma kalıntılarını da görebilirsiniz.Meydanda hükümet binası vardır.Ve Barcelona Katedralini görmenizi tavsiye ediyorum.Birçok sokağı içeren bu bölgede güzel restoranlar,kafeler,hediyelik eşyalar satan mağazalar bulabilirsiniz.

Barselona Katedrali:

O dönem çok  yaygın olan Gotik mimari tarzında yapılmıştır.Barselona’nın en önemli katedrallerindendir.Yüksek bir tavanı olan bu katedralin gerçekten görülmeye değer bir koro sıraları var.

katedral-barselona

Barcelona Katedrali

 

palaureial

Palau Reial

Palau Güell:

Biz gidemedik ama siz gidin :).Gaudi’nin yapmış olduğu bu yer Unesco dünya mirasları listesindedir.

La Rambla:

Barcelona’nın en sevdiğim kısmı.Katalonya meydanından yürümeye başlayın denize kadar devam eden geniş sokak.Yalnızca farklı yerlerde Barcelona’nın İstiklal’i diye okudum bun rağmen evet gece kulüpleri açısından benziyor ama eğer çok alışveriş yaacağım ben diyorsanız burada öyle çok lüks mağazalar yok.Daha çok küçük hediyelik eşya satan yerler.Etrafta barlar,yemek yerleri ve marketler var.Ayrıca birde meyve pazarı bulunuyor.Plaça Reial‘e de buradan ulaşabiliyorsunuz.

larambla

Meşhur La Rambla Caddesi

kolomb-heykeliKolomb Heykeli:

La Rambla’nın sonunda bulunan bu heykel Kolomb’un Amerika keşifi anısına yapılmıştır.

Barceloneta Plajı :

Yaz aylarında çok canlı olan plajın çevresinde birçok farklı etkinlik olabiliyor.Surf markalarının büyük mağazaları bulunuyor.Aynı zamanda güzel cafeler var plajda.İnsanlar kaykaylarla geçiyor.Aynı filmlerde gördüğünüz o kalabalık plajlar havasında.

Port Vell:

Yat marinasıda diyebiliriz.Çok güzel yatların olduğu ünlü imax sinemasının bulunduğu yer.İskelenin sonunda ise MareMagnum adında güzel bir alışverişi var.Burada güzel mağazalar bulunuyor.Yorulursanız içeride dinlenebilirsiniz.Ayrıca içeridede yemek yiyecek yerler mevcut.

Montjuic Bölgesi

Poble Espanyol :

Barselona’da ki eski köy havasında bir yerleşim yeri.İçerisinde farklı hediyelik eşyalar,sabunlar satan dükkanlar var.Güzel hatıralıklar alabilirsiniz.Placa d’Espanyadan yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz.Farklı tasarımda köy evleri görebilirsiniz.Çok renkli bir yer gerçekten.

Giriş:  yetişkin 12€ öğrenci 9,50€

Fundacio Joan Miro:

Joan Miro ve birçok sanatçının eserlerinin sergilendiği bir bina.

Placa d’Espanya:

Montjuic bölgesinin en büyük meydanı.Bu meydan aynı zamanda bir etkinlik alanı.Su fıskiyeleri ,şelaleler  blunuyor.Ve girişinde iki tane büyük çan kulesi bulunuyor.Arka tarafta ise bir arena şimdi güzel bir alışveriş  merkezine dönüştürülmüş.

placa-d-espanyol

Placa d’Espanyol

placa-espanyol

Meydana müzeden bakışı

 

Montjuic kalesi:

Barcelona’ya tepeden bakmak istiyorsanız tam size göre bir yer.Büyük bir kale olan Montjuic kalesine teleferik ile ulaşabilirsiniz.Önünde manzaraya karşı dinlenebileceğiniz güzel yerler mevcut.Aynı zamanda liman ve deniz manzarasıda gerçekten güzel.

 

 Eixample Bölgesi

Bu bölge özellikle Gaudi’nin yaptığı eserler konusunda çok önemli bir bölge.

Casa Battlo:

Passaig de Gracia da bulunan bu eser Gaudi tarafından Battlo ailesi için yapılmıştır.İlk bakıldığında çatısı dikkat çeker.Hayvan sırtına benzeyen bu çatı Gaudi’nin doğal formlara olan düşkünlüğüü açıkça gösteriyor.Ev tamamen okyanus formlarından esinlenerek yapılmış.Kum,balık,su bina içinde çok güzel yansıtılmış.1904 ve 1906 yılları arasında yapılmış.Gaudi bunun orjinal Facade’ı yerine taş ve camlar kullanmış ve dış duvarlarda da yuvarlak formlar kullanmış.Girişinde erken davranın.Yada internetten bilet satın alın.

gaudi-battlo

Casa Battlo

Giriş: yetişkin 21.5 € ,çocuk 18.5 € ,öğrenci 18.5 €.

Casa Mila:

Diğer adı La Pedrera olan bu yapı Gaudinin Passaig de Gracia‘da yaptığı diğer güzel eserdir.Bina genel olarak dış yüzeyi yosunları andıracak şekildedir.1906 ile 1910 yılları arasında yapılmıştır.Dünya mirasları listesinde yer almaktadır.Yaz aylarında restorasyon yada tadilat işlerinden dolayı kapalı olabiliyor.Ne zaman gittiğinize bağlı olarak değişiyor.Ben gittiğimdede dış cephe kapalıydı.Ama bilet aldığınızda içeriye girerek güzel bir tur atabiliyorsunuz.Özellikle Gaudi’nin bacalara verdiği önemi görmek için en üst terasa çıkmanızı tavsiye ediyorum.Benim koyduğum görsel önceden gittiğimde çektiğim bir fotoğraf şuan bu kısmı örtülmüş durumda.

 

Giriş: yetişkin 20.50 € , çocuk 10.25 € , öğrenci 16.50 €

 

Casa Battlo Çatı Bacaları

casamila-cephe

Gaudi’nin müthiş eseri

casamila-cati

Çatıdan Şehre Bakış

 

sagrada1-familia

Dış Görünüş

Sagrada Familia:

Modernizm akımıyla tasarlanmış olan bu katedral.Barcelona’da görmeniz gereken yerler açısından bence 1 numarada yer alıyor.Metro ile gidiyorsanız Sagrada Familia adında bir durak var zaten.Bu en başından beri Gaudi tarafından yapılmıyordu.Fakat ona teslim ettiklerinde de Gaudi buna hayatını adadı diyebiliriz.Zaten içindeki kolonların duruşuna statiğine baktığımızda bunu rahatlıkla anlayabiliyoruz.Gaudi çok inançlı biri bu inançlarını ve akdeniz havasını eserlerinde yaratmaya çalışıyor.Doğadan ilham alıyor.Bu katedralide modellerinin yaparak inşa etmiş.Aynı zamanda bu katedralin akustiğinin de çok güzel olması için çalışmalar  yapmıştır.

Katedral’de Passion ve Nativity adında iki kule bar.Bunlardan istediğinize bilet alarak çıkabiliyorsunuz.Online bilet almak için yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Biletinizi kesinlikle internetten satın alın.Gündüz çok uzun kuyruklar oluyor.Girmeniz 3-4 saat bile sürebilir.Bilet ile istediğiniz saati seçerek girebilirsiniz.İçeri girdiğnizde kuleye çıkma saatinizi giriş saatinize yakın seçmeye çalışın çünkü katedral alanından dışarı çıkarsanız aynı bilet ile giriş yapamıyorsunuz.

Giriş: Sadece giriş 14.80 €,rehberli giriş 19.30 €,kulelerle birlikte giriş 23.80 €

Sagrada Familia : İnanılmaz Sütunları

Başka Neler Yapabilirsiniz ?

noucamp2Nou Camp Experience:

Futbol tutkunu olmanıza gerek yok.Ama Barcelona’ya gelmiş tüm dünyanın tanıdığı bu takımın stadyumuna gitmedim demeyin 🙂 İçinde birde müzesi bulunan bu stadyumda güzel bir tur atabiliyorsunuz.İlk olarak müzekısmından başlıyorsunuz burada Şampiyonlar ligi kupaları,İspanya lig kupaları,ünlü oyuncuların altın krampon ödüllerine kadar birçok şeyi görebiliyorsunu.Sonra içeriden geçirerek stadyuma çıkıyorsunuz.İçeride küçük bir şapel bile var.Gezerken gerçekten dünyanın en çekişmeli maçlarnın geçtiği stadlarından birinde olmak çok güzel bir duygu.İçeride basın odasına girip orada kupa ile poz çekilebiliyorsunuz.İçeride Barcelona’nın marşlarını dinleyebileceğiniz yerler var.Ayrıca interaktif ekranlar ile gol videoları önemli anların video kayıtlarını izleyebiliyorsunuz.Çıkışta ise Barcelona ürünlerini satan bir mağaza var.Tutkunlarına güzel hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Ulaşım:

  • Line 3:  Palau Reial yada Les Corts durakları
  • Line 5:  Collblanc yada Badal durakları

 

Giriş: Genel ücret 23 € ,öğrenci 17 €

 

bcnplajSahilde yürüyüş:  Yaz aylarında özellikle sahilde gece ve gündüz gezebilirsiniz.Arkadaş grubu ile gittiyseniz oturmak için güzel bir yerdir.Gündüz denize girebilirsiniz.Bununla beraber bisiklet kiralayabilirsiniz.

Kiralama genelde;

  • 3 saat için 8 Euro civarinda .
  • 4-8 saat için: 12 Euro
  • 24 saat için : 16 Euro civarındadır.

Bize youtube’dan abone olmayı unutmayın !

Barcelona Gezi Rehberi
8.3Kesinlikle
Fotoğraf9.2
Tarih9.1
Ulaşım8.1
Eğlence8.7
Fiyatlar6.6
Reader Rating 17 Oy
7.7