Kışın kısacık bir ara olduğunda ne yapalım dedik ve bu güzel şehir Belgrad’a geldik.Neden mi Beyazşehir? Çünkü asıl adı Beograd ve buda beyaz şehir anlamına geliyor.Aslında vizesiz olması en büyük avantajı diyebiliriz.Eğlenceli bir yer özellikle yazın gidiyorsanız çok iyi bir tatil geçirebilirsiniz.İçinden geçen Tuna ve Sava  nehirleri olsun eşsiz manzarası,yemyeşil parkları,adası olsun herkesin güzel bir tatil geçirebileceği bir yer Belgrad.Üstelik para birimi Sırp Dinarı yani birçok avrupa ülkesinden daha uygun fiyatlara gezebileceğiniz,yemek yiyebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz bir yer burası. Belgrad şehir yapısı bakımından eski şehir ve yeni şehir olarak ikiye ayrılmış.Stari Grad eski yerleşim.Novi Grad ise yeni yerleşim olarak geçiyor.Anlatırken bunlara göre gruplandırarak yazacağım.

Şehir nerede?

Güneydoğu avrupanın en büyük şehri olan Belgrad Sırbistan’ın başkentidir.Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği noktada bulunur.

İklimi Nasıl ?

Düzenli olarak yağış alan bir yerdir.Yazın 25 dereceleri bulur.Kışın ise en düşük sıcaklık ortalama Ocak ayında görülür.- 10 lara kadar düşebilir sıcaklıklar.Yağış aldığından dolayı kar olma olasılığı kışın yüksektir.Yani kışın yanınıza şemsiye,atkı,bere almayı unutmayın.

Para Birimi

Para birimi konusunda şanlıyız.Çünkü Euro degil Sırp Dinarı kullanılıyor.Döviz işlemlerinizi gittiğinizde Euro üzerinden yapabilirsiniz.Heryerde kolayca döviz bürosu bulabiliyorsunuz.

1 TL hemen hemen 45 Sırp Dinarına eşit oluyor.(Bugünün kuruyla böyle).

ortalama harcamalar ise ;

1 yerel  bira(50 lik) :70 Sırp Dinarı *market fiyatı
1 Kutu Cola (33’lük):153 Sırp Dinarı *market fiyatı
1 Şişe Su (33’lük):110 Sırp Dinarı ( evet bira sudan ucuz )

McDonald’s Menü Ortalama : 500 Sırp Dinarı

Kahve : 150 Sırp Dİnarı *kafelerde

Havaalanından şehre ulaşım nasıldır ?

1) Havalimanından 72 numaralı halk otobüslerine binebilirsiniz.  *tavsiye etmiyorum.

2)A1 numaralı Shuttle Bus : Havalimanı çıkışında kalkıyor 300 Sırp Dinarı karşılığında sizi Slavija Meydanına kadar götürüyor.
3)Klasik Taksi yöntemi: Ortalama 1800 Dinar karşılığında taksiyle kolayca istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.Rahat bir yoldur.Fakat taksiciler zaman zaman yüksek fiyatlar çekebiliyorlar turist olduğunuz için önceden ödemeli havaalanı taksileri ile anlaşabilirsiniz.

*dipnot: Ben mi bulamadım yoksa bir terslik mi var bilemiyorum ama şehirden havalimanına dönüş çok zor eğer shuttle ile dönecekseniz harita üzerinden 2 kere kontrol etmeme rağmen Shuttle Bus’ın şehir içinde kalkması gereken yeri bir türlü bulamadık.Diğer türlü halk otobüsleri de aktarma ile gidiyor.Bunun yerine taksiyle anlaşarak aynı fiyata 4 kişi şehirden havalimanına ulaştık.

raydablogyoutube

Şehir içi Ulaşım

Şehir içi ulaşım daha çok otobüsler ve tramvaylar ile yapılıyor.Metroda var fakat her yerden geçmediği için ana bölgeler arası var.Hiç kullanmadım.Genellikle Tram ve otobüslerle gezdik.Ayrıca heryerde bahsedilen bir 2 Numaralı Tram vardırHemen hemen şehrin her tarafına özellikle turistik bölgelerine kolayca ulaşmanızı sağlar.Ayrıca hiç inmezseniz bile geniş bir şehir turu atmış oluyorsunuz.Bağımlısı olacaksınız..

Ulaşım ücretleri aslında kart üzerinden bizdeki paso gibi.Para yükleniyor.Fakat yerel halk bile genellikle para ödemeden giriyor otobüse.Zaman zaman pos makinesi gibi bir cihaz taşıyan sivil görünümle kontrol ekipleri otobüslere giriyor.Yakalanmamıza rağmen sanıyorum turist olduğumuz için çok sorun etmediler.Yinede gördüğünüzde kaçın.

 

Stari Grad:

Belgrad’ın eski  yerleşim yeridir.Eski Şehir anlamına gelir.İçinde Kalemegdan,Skadarlija,Knez Mihailova,Cumhuriyet Meydanı gibi yerleri barındırır.

Kalemegdan:

Adını aslında Türkçe’den almış olan bir yerdir burası.Türkler Belgrad’a geldiklerinde burayı çok sevmişler ve güzel yer anlamına gelen bu ismi vermişler.Prens Mihailo Obrenovic’in isteği üzerine park alanına çevrilmiştir.İçerisinde Osmanlılar tarafından yapılmış olan bir ana giriş bulunur.Adı Stambul Kapısı’dır.Meydanın içerisinde bahçeler bulunur.Gerçekten görülmeye değer bir alandır.Belgrad’ın merkezinde en popüler yerlerdendir burası.Manzarası’da aynı şekilde sava nehrine bakar karşıda ise belgradın yeni şehir tarafı vardır.Etrafı açıktır arka tarafında kale merdivenleri ile çıkabilirsiniz.Yada diğer tarafı yani Knez Mihailova’ya bakan tarafındanda girebilirsiniz.Zaten meydanın sonunda hemen Mihailova Caddesi başlar.Bunlar dışında içinde için ziyaret edebileceğiniz galeriler,rasathane ve askeri müze vardır.

kalemegdan1

Kalemegdan’dan bir görüntü

Askeri  Müze:

Yugoslavya’nın askeri tarihin yansıtır.İçeride Nato füzeleri,eski dönemden kalma bombalar ve dış bahçede ise çeşitle tanklar ve toplar sergilenir.İstanbul kapısının hemen bitişiğinden girilebilir.

İstanbul Kapısı

knez

Knez Mihailova Caddesi

Knez Mihailova Caddesi:

Klasik olarak her yerde İstiklal Caddesine benzerliği ile anılır.Fakat hangi açıdan ? Evet sadece yayalara açık olması etrafındaki dükkanlar ve çeşitli kafelerle benziyor olabilir.Fakat bunun dışında benzer bir yanı yok.Şunu söylemeliyim bu beğenmediğim anlamına gelmez.En beğendiğim yeri burası Belgrad’ın zaman geçirmek dolaşmak çok hoşuma gitti burada.Fakat İstiklal’de alışık olduğumuz tarzda kafeler,barlar özellikle dükkanlar yok.Çok pöpüler dükkanlar yok yani.Yinede beğeneceksiniz emin olun.Çünkü şehrin içinde,nehire yakın güzel bir cadde.

Cumhuriyet Meydanı- Trg Republike

Şehir merkezindeki meydandır.Eğer Knez Mihailova’ya İstiklal dersek burasıda Taksim Meydanıdır.Etrafında birçok kafe vardır.Ulusal Müze,Ulusal Tiyatro ve Prens Micheal heykeli bulunmaktadır.Burayı Sırplar “at” heykeli olarak tarif ediyorlar.Meydanda buluşalım anlamında at heykelinde diye bahsederler.Eğer yer tarif etmesini isterseniz birinden meydanı “the horse” diye anlatacaktır.

Bohem Quarter ( Skadarlija )

Aynı zamanda Skadarska Caddesi olan bu cadde Bohem ruhuna sahip olduğu içinde Bohemian Quarter diye geçmektedir.Bu cadde sakin bir eğlence arıyorsanız çok işinize yarayabilir.İçeride yürüdüğünüz yol boyunca etrafta birçok restoran sahibi sizi içeri davet edecektir.Birçoğunda da Türkçe menü bulabilirsiniz.Rakija( yerel içki ) yada güzel bir et yemek istiyorsanız tam size göre bir yer.Belgrad’ın eski moda yapılarını burada görebilirsiniz.

skadarlija

Skadarlija Caddesi

parlamento

Ulusal Parlamento Binası

Ulusal Parlamento Binası

1907-1936 yılları arasında yapılmıştır.Zaten geçerken görmemeniz mümkün değil.Özellikle geceleri çok güzel bir ışıklandırmaya sahip.Fotoğraf almak için uygun bir yer.

Nikola Tesla Müzesi:

Hem Sırplar hemde tüm dünya için çok önemli olan Nikola Tesla Sırpların paralarında da havalimanlarında da isim olarak anılıyor.Bu yüzden ona bu müzeyi açmışlar.250 Sırp Dinarı karşılığında içeride ingilizce anlatımda olan bir tur atabiliyorsunuz.Tesla’nın yapmış olduğu prototiplerin bir kısmını deneme şansı bile buluyorsunuz.Kendi özel eşyaları da segileniyor bu müzede.Kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim.

nikolateslamuze

Tesla Müzesi

bilettesla

Müze Giriş Bileti

Stari Dvor (Eski Saray):Eskiden hanedanın kaldığı saraydır.

Novi Dvor: Yeni Saray, Sırbistan Başkanlığı olarak kullanılıyor.

Şehrin eski tarafından bahsettikten sonra sıra yeni şehir yanı Novi Grad’a geldi.

Novi Grad:Yeni şehir anlamına gelir.Zemun bölgesidir.

Zemun Bölgesi

Sava nehrinin doğusunda yer alır.Eskiden bağımsızdı sonra Belgrad’a katıldı.Sessiz,sakin deniz keanırnda olan bir bölgedir.Eski Şehirden otobüsle kolaylıkla buraya gelebilirsiniz.Burada güze lkafeler,restoran lar vardır.Deniz keanırda birşeyler yiyebilirsiniz.Önemli yapıları Holy Virgin Mary Kilisesi ve Gardos Kulesidir.

zemunpazar

Zemun’da bir pazar

Holy Virgin Mary Kilisesi:

1780’de tek nefli olarak yapılmıştır.Barok tarzının sonlarını yansıtır.Eskiden evlerin çatıların arasından rahatlıkla görüldüğü için Zemun’un eski çekirdeği (merkezi) olarak anılırdı.

gardosmanzara

Kuleden Şehir Manzarası

gardostower

Gardos Tower

Gardos Tower (Gardos Kulesi)

Binyıl anıtı olarakta geçer burası.1896 yıloında Macarlar tarafından şehirlerinin bininci yılı anısına dikilmiştir.36 metre yüksekliğinde olan bu kuleden bütün Belgrad’ı çok güzel bir şekilde izleyebilirsiniz.Macarlar tarafından gücün sembolu olarak yapılmıştır.Aynı zamanda saat kulesi olarak kullanılmıştır.

Ada Ciganlija

Adındanda anlaşılacağı gibi Belgrad’da nehirlerin ortasında bulunan bir adadır.Yaz boyunca çok kalabalık olur.Adeta başka bir şehir haline gelir.Birçok aktivite vardır.Partiler verilir,su aktiviteleri,eğlenceler,konserler yapılır fakat kışın gidiyorsanız burası kimsenin olmadığı yer gibidir.Yazın nasıl olurda o hale gelir burası diye sorguluyor insan.Yine eski şehirden bineceğiniz otobüsle onunda inip buraya geçebilirsiniz.Kışın yapacak hiçbirşey olmasada güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.Ağaçlarında yapraklarını dökmesiyle çok  güzel görüntüler ortaya çıkıyor.

ada

Ada’dan bir görüntü

Bunlar dışında şehirde nerelere gidilebilir ?

Aziz Sava Katedrali: Sırp Ortodoks Kilisesi’dir. Bu katedral  Sinan Paşa’nın Aziz Sava’nın kemiklerini yaktığı yer olan Vracar’da kurulmuştur.Bu olay Sırpların Türklere karşı tutumlarını hala etkilemektedir.

St.Mark Kilisesi:Sırbistan-Bizans mimarisinin ruhunu yansıtan bir kilisedir.

Moskova Oteli:Art Nouveau tarzında St.Petersburg’dan gelen mimarlar tarfından tasarlanmıştır.Birçok politikacıda burada kalmıştır ve hikayelerini  burada yazmıştır.

Ušće Tower (Ušće Kulesi): Belgrad’ın en yüksek binasıdır.110 metre yüksekliğindedir.Şimdi ise üst katında cafe vardır.Yukarı çıkıp Belgrad’ı gözetleyebilrsiniz.

Belgrad Gece Hayatı

Belgrad gece hayatını tam anlamıyla yaşayamadığımı ne yazık ki söylemeliyim.Ama yazın gidenlerden duyduklarıma göre efsane diyebileceğimiz bir farklılığa sahip.Özellikle Ada Ciganlija partileri,gece nehir turları atan yüzen kulüpler, jazz barlar yer alıyor.

Skadarlija Caddesinde yol boyunca etrafta çeşitli barlar yada canlı müzik yapan restoranlar görebilirsiniz.Buralarda rakija içip keyfinize bakın.

Onun dışında Cumhuriyet meydanından Skadarlijaya doğru inerseniz biraz yürüdüğünüzde farklı club tarzı yerlere rastlayabiliyorsunuz.

Rakija nedir?  Yerel içkisi diyebiliriz.Rakı değildir onu söylemeliyim.Shot şeklinde geliyor farklı tatlarda verilebiliyor.3 Shot çakır keyif yapıyor zaten.

Bunlar dışında bir daha yazın eğlence için gitmeyi düşünüyorum gittiğimde daha detaylı bir yazı yacağım bununla ilgili.

 

Bize youtube’dan abone olmayı unutmayın !

Belgrad Gezi Rehberi
Fiyatlar Avrupa'ya göre çok uygunUlaşım ücretleri çok uygunEğlence ( yazın özellikle )Hostel fiyatları
Kullanılan yazı dili karışık.İngilizce konuşulma oranı çok düşük.Metro kullanımı yaygın değil.
8.5Kesinlikle
Fotoğraf6.8
Tarih8
Ulaşım9.3
Eğlence9.6
Fiyatlar9
Reader Rating 13 Oy
8.9