Bir önceki yazımızda Belgrad’ı tanıtmıştık sizlere.Nerelere gidilir,neler vardır…Bu yazımda ise gidip de yapmadan dönmemeniz gereken şeylerden bahsetmek istiyorum…

 1.   Ada Ciganlija’ya gidin ve biraz eğlenin..Burası Belgrad’da nehirlerin arasında bulunan küçük bir adadır.Fakat asıl eğlence yaz aylarındadır.Burada bungee jumping yapabilir,plajdan denize girebilir ve hatta su kayağı bile yapabilirsiniz.

Belgrad ada2.   Knez Mihailova’da gezinin.Fakat etrafınızda atıştırmalık ve bir kahve molası verebileceğiniz çok güzel mekanlar var.Özellikle sizlere önermek istediğim iki mekan var.Bunlar “Toma” ve “Cafe & Factory”.Toma fırın ve pizzacı.O kadar çok seçenek var ki içine girince ne yiyeceğinizi şaşırabilirsiniz.Oturacak yeri yok dışarda ayakta yiyebileceğiniz masalar yer alıyor. Cafe & Factory ise adından da anlaşılacağı üzere kafe.Birbirinden farklı kahveler deneyebileceğiniz veya sıcak çikolata gibi tatlar deneyebileceğiniz bir yer.Benim favorim likörle ikram edilen Hindistan cevizli sıcak çikolataydı.Ayrıca Cafe & Factory’de alkollü içeceklerde bulunmaktadır.

Seyahat hikayenizi burada paylaşmamızı ister misiniz?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
toma

Toma fırınından resimler

IMG_4030

Cafe & Factory’nin içinden bir resim

3.   Belgrad bira festivali..Yaz aylarında düzenlenen bu festival bu sene 18-23 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek.Çok da büyük bir festival.Her sene 500.000’i aşkın insan katılıyor bu festivale.2003 yılında başlamış olan bu geleneğe her sene pek çok bira markası katılıyor.Bir içmeyi ve eğlenmeyi seviyorsanız şimdiden bilet araştırmalarına başlamalısınız.

 

 

4.   Belgrad geceleri:Belgrad geceleri çok aktif olan bir şehir.Her zevke göre mekan bulabilirsiniz Belgrad’da.

5.   Skadarlija Caddesi’nde yemek turu:Skadarlija öğlen bir şeyler atıştırmak için veya akşam kendinize güzel bir ziyafet çekmek için gidebileceğiniz bir yerdir.Burada ben Kapetan Koča Putuje diye bir mekanda Sırp kebabı yedim.Fena değildi.Ayrıca Türkçe menüleri de vardı.

Skadarlija caddesi6.   Rakiya içmek.. Belgrad’da yapmanız gereken bir diğer önemli şey.Geleneksel içkileri olan Rakiya(Rakija) her ne kadar rakıya benzediği söylense de bence benzemiyor.İçme şekilleri de farklı üstelik.Küçük bardaklarda ikram ediliyor ve shot yapılıyor.Aromalı çeşitleri de var.

7.   2 numaralı tramvayla şehir turu yapın.2 numaralı tramvayla adeta hop on hop off otobüsleri gibi şehri turlayabilirsiniz.Şehri kafanızda canlandırabilmeniz için güzel bir yol.

tram 28.   Zemun bölgesini gezin.Belgrad şehrinin genel olarak iki bölgeden oluştuğunu söylemiştik.Nehrin öbür tarafı olan Zemun bölgesine de gidin.Burada da görülecek çok güzel yerler var.Örnek vermek gerekirse Holy Virgin Mary Kilisesi ,Gardos kulesi.Ayrıca Costa Coffee diye çok güzel bir kafe var burada.Yorulursanız uğrayın derim…

zemun belgrad9.Kalemegdan bölgesinin manzarasında hatıra fotoğrafı çeiklmeyi sakın unutmayın..Kalemegdan bölgesi şehre yukardan bakan bir bölge.Bu yüzden Belgrad hatırası olarak fotoğraf çekilmek isteyebileceğiniz en önemli yerlerden birisi burasıdır.Kim bu manzaranın önünde bir fotoğrafı olsun istemezki.

Kalemegdan

Youtube Kanalımıza Abone olmayı unutmayın !