Bugüne kadar hostel konusunda açıklayıcı bir bilgi paylaşmadığımı farkettim.Aslında ileride hosteller ile ilgili detaylı bir yazı daha yazacağım fakat öncesinde hostel seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetmek istiyorum.Öncelikle şunu kısaca açıklayayım, hostel; bizim interrail sırasında eğer sokakta yada güzel bir otelde kalmayı tercih etmediysek sığınacağımız tek liman.Şimdiye kadar farklı hostellerde kaldım ve neredeyse hiç problem yaşamadım olan küçük sorunlarda kolayca halloldu.Bundan dolayı kimsenin problem yaşamaması için ve gitmeden önce hazırlıklı olması için bir takım önemli noktaları paylaşacağım.

1.Bütçenizin farkında olun

Hostellerin ücretleri değişkendir.En büyük etken ise bulunduğu bölgedir.Örneğin şehir merkezinde bulunan bir hostel şehre biraz uzak olan hostele göre daha pahalı olacaktır.Yada sunduğu hizmetler daha iyi olan bir hostel daha iyi olacaktır.

Seyahat hikayenizi burada paylaşmamızı ister misiniz?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
2.Şehir merkezi mi? Yoksa ekonomik ama biraz uzak olan mı?

Uzakta lafına o kadar da takılmayın.Çünkü avrupada birçok yerde ulaşım çok kolay.Bir metro ile çoğu şehirde gidemeyeceğiniz. Yer yok.Zaman zaman uzakta bulunan yerlerin metro istasyonlarının şehir merkezinde olan hostellere göre daha yakında olduğu yerleride gördüm ve daha da işime yaradı.Bu  yüzden ulaşımın rahat mı olup olmadığını araştırın.Kaç aktarma ile hostele ulaşabileceğinize karar verin.

3.Şehir merkezi derken ?

Şehir merkezi kafalarda soru işareti yaratabiliyor.Bazı şehirlerin merkezleri sizin kafanızdaki merkez olhostlesoru4mayabiliyor.Merkez konusunda arama yaparken en işlek cadde yada meydan olarak ararsanız genellikle dolaşacağınız rota hakkında daha kolay bilgi sahibi olursunuz.

Hostelin nerede olacağına karar verdiysek sıra hostelin hangisi olacağına karar vermek.

4.Hostel fiyatları neye göre değişir ?

Öncelik olarak dediğim gibi lokasyon en büyük etkendir hotel fiyatında.Ondan sonra sundukları hizmet gelir.Kahvaltı sunanları var ücretsiz havlu servisi olanı var hepsi fiyatı etkileyen unsurlardır.Sonra aldığı ödüllerde fiyatlarını değiştirir.Ve tabiki ülkenin ekonomik durumuda öyle.

5.Ziyaretçi görüşlerihostlesoru2

Hostel konusunda güvenebileceğiniz en önemli şeylerdir.Sizden önce mutlaka kalmış olan birileri vardır bu hostellerde.Onların (büyük çoğunluğun) düşünceleri doğrudur.Okuyun! Sonra sizde yazarsınız oraya.

6.Ziyaretçi Puanları

Birçok booking sitesinde yer alan puanlama sistemi sayesinde hostelin eğlence,atmosfer,lokasyon,para karşılığı,çalışan anlayışı,temizliğine kadar puanlamalarına göz atabilirsiniz.

7.Tuvaletli oda mı tuvaletsiz mi ?

Bazı hostellerde ikiside mevcut.Oda içi tuvalet olabiliyor yada ortak kat tuvaletleri olabiliyor.

“Ensuite” kelimesi anahtar kelime burada.Eğer bu yazıyorsa oda içinde tuvalet mevcut anlamına geliyor.Dipnot: Ortak kat tuvaletleri daha sık temizleniyor bu yüzden daha temiz olabiliyorlar.

8.Kaç kişilik odada kalmalı ?

Tabiki kişi sayısı ile ücret ters orantılı.Eğer kalabalık bir grupsanız mesela 6 kişilik bir grup için 10 kişilik bir odada kalmak gayet mantıklı olacaktır.Tek kişi yada 2 kişi iseniz bile 10 kişilik odanın sıkıntısı olmayacaktır.Yinede yok ben paylaşamam odamı diyorsanız 4 kişilik 3 kişilik hatta 2 kişilik odaları olan hostellerde mevcut.

9.Karışık hostel odaları.

Hostellerin en iyi yanı farklı dünyalardan farklı insanlar tanıyabilmeniz.”Mixed Dorm” larda kız-erkek aynı odada kalıyor.Bunu sorun edenler için sadece kızlar için ayrılmış odalar bulunabiliyor hostellerde.

 

10.Kilitli dolap – Lockers

Birçok kişi ile kaldığınız bir odada değerli önemli eşyalarınızı koymanız için oda içinde bir lockers olan hostelleri tercih etmenizi öneririm.Sonuçta çeşit çeşit insan var J

Gelelim eğlenceye..

hostlesoru311.Hostel Bar’ı

Bunu özellikle söylemek istiyorum çünkü her zaman dışarı çıkmak istemeyebiliyorsunuz.Çok iyi akşam eğlenceleri,bar oyunları,karaokeleri olan hosteller bulunmakta.İnsanlarla tanışabileceğiniz harika yerler buralar hostel görüşlerine bakarsanız rahatlıkla böyle bir yeri olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

12.Pub Crawl – Gece Eğlence Turları

Birçok ünlü şehirde akşamları gece kulüplerine yapılan turlar vardır.Bunu yapan hostellerde var.Her akşam sizi farklı kulüplere otobüsle götürüyorlar giriş için ise uygun bir ücret alıyorlar sizden.Üstelik bu şekilde dam sorunu yaşanmıyor.(Evet avrupa’da da damsız girişin yasak olduğu kulüpler var).Giriş servisler dönüş size ait oluyor.

Hosteller hakkında herhangi bir sorunuz için yorum yazabilirsiniz.

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın !