Belkide en çok gidilmek istenen şehir Roma söylenildiği kadar var.Ortaçağdan kalan kalıntılarıyla o dönemlerin şehre kattığı tarihi dokusuyla her yönüyle bir ortaçağ turu attırıyor size.Özellikle benimde hep gördüğüm sokaklarında kaybolun tavsiyesi doğruymuş.Organik kent yapısı olarak adlandırılan bu şehirin içinde kaybolmak çokta zor değil.Fakat yinede kolaylıkla yolunuzu bulabiliyorsunuz.Aklımıza Roma denilince tabiki Roma dondurması geliyor.İtalyan yemekleri Pizza,Makarna geliyor.Heryer değil ama hakkını gerçekten yeren birkaç yer var bu ünvanı verebilecek.

Şehir nerede ?

Tilber ve Aniane nehirleri arasında bulunur ve akdeniz yakın bir şehirdir.

 

İklimi nasıldır?

Sıcak bir ülkedir.Genelde ılık olur kışın bile.Ara sıra kış aylarında kar yağabiliyor.Fakat yağış ise ilkbahar sonrabaharda sıklıkla oluyor.En mantıklı seyahat yaz aylarında yapılır bence.Çünkü ne olacağı hiç belli olmayan bir iklimi var.Bir anda yağmur yağabilir.

Para birimi ve ekonomi

Ülkenin para birimi euro.

Ortalama;

 • Su 90 cent ile 1 euro arası.
 • Bira:3,5 – 4 Euro arası
 • Mcdonalds menü:7,5 -9 euro arası
 • Lokanta:10 ile 15 euro arası yemek

Yemek ve içecek fiyatları avrupa kentine göre ortalama.Turistik yerlerin etrafında fiyatlar doğal olarak artıyor.Su bile..

Ama marketlerde pahalı değil.

Havalimanı Şehir Ulaşımı:

Genellikle THY ve Pegasus havayolları Fiumicino Leonardo da Vinci havalimanına iniyorlar.Oradan ise Termini’ye tren ile 14 Euro’ya gidebiliyorsunuz.

Buna rağmen taksiye binebilirsiniz.Fakat her şehirde olduğu gibi burada da taksilere güvenmeyin.Her türlü oyun olabilir.

Ayrıca özel araçlar var.8 kişi kadar alıyorlar çıkış kapısının orada duruyorlar.Onlar sizi otelinize bırakıyorlar dolmuş gibi düşünebilirsiniz.Fakat direk otele bırakmaları için grup olmanız gerek yoksa yine Termini’de iniyorsunuz.Eğer yaptıkları teklif makul ise mantıklı çünkü 14 Euro olan trene giderken bavul taşıması falan yorucu oluyor.

Şehir içi ulaşım:

Şehir içinde birçok avrupa kenti gibi metrolar var.Ayrıca Tramvaylar ve otobüslerde var.Metrolar hariç diğer taşıtlara biraz cesursanız bilet almadan girebiliyorsunuz.Fakat nadirde olsa bir kontrol olduğunda ceza ödemek zorunda kalırsınız.

 • Şehir içi ulaşım bilet fiyatları ise :
 • € 1.50. Standart bilet.Metro ile tek biniş ve 75 dk diğer taşıtlar için geçerli.
 • € 6.00 Günlük bilet, Gün boyunca limitsiz bilet
 • €16.50. 3 günlük bilet.Limitsiz biniş hakkı.(Önerilir)
 • €24.00. Haftalık bilet.

Dipnot:Tek limitsiz bilet alıp birkaç kişi geçmeye çalışmayın limitsiz olunca süre kısıtlaması oluyor.

Roma Pass; Farklı şehirlerinde sunduğu gibi turistler için snulmuş farkı imkanları içeren bir kart.3 gün boyunca geçerli oluyor.İmkanları ise ;

 • Ziyaret ettiğiniz ilk 2 müze yada sergiye ücretsiz giriş hakkınız oluyor.
 • -Sonraki müzeler için indirimli biletiniz oluyor.
 • Kenti toplu taşıma ağına ücretsiz biniyorsunuz.( ATAC toplu taşıma hattı için geçerli, örneğin havalimanı şehir arası servisler dahil değil )
 • Kişi kart ile birlikte istendiğinde personele bir kimlik ile birlikte göstermeli.

Kaynak:  http://www.romapass.it/p.aspx?l=en&tid=2

Roma’da ne yenir/içilir ?

İtalyan lezzetlerini özellikler makarna ve pizza denemeden dönmeyin.Navona meydanında pekçok restoran bulabilirsiniz.Bunun dışında İspanyol merdivenlerinin yakınında Ciampini adında çok güzel bir dondurmacı var.Gelato diye geçiyor dondurma.Kesinlikle deneyin.Fiyat biraz pahalı Türkiye’ye göre ama koydukları miktarda 2 katı.

Roma’da Gezilecek Yerler ;

Kolezyum: Roma’ya gelenlerin uğradığı 1 numaralı mekandır.Roma ‘daki  Arena dır.MS 72 yılında Komutan Vespasian zamanında yapılmaya başlanmıştır.Şehir için eğlence merkezi olarak kullanılıyordu.Hem amfitiyatro hemde gladyatör savaşları için önemli bir yapı.Şuanda bazı bölümleri yıkılmış bir durumdadır. http://www.coopculture.it/en/colosseo-e-shop.cfm . İçeri giriş 12 Euro.İndirimli olarak (öğrenci vs.) 7,5 Euro’yada biletler var.İnternet üzerinden satın alabilirsiniz.Eğer grup halinde gidiyorsanız kesinlikle internetten alın sıra beklemeden içeri girebilirsiniz bu şekilde.

KOLEZY

kolzein

Roma Forumu: Mimar Vitruvius tarafından inşa edilmiştir.Kolezyum’a gelmişken hemen yanında olan bu Forumu görmenizi tavsiye ederim.Zamanında Roma kentini kurulmaya başladığı yerdir.Toplum,adalet,ekonomi buradan yönetilirdi.Şuanda içeride eski kalıntılar bulunmaktadır.Kazı çalışmaları sonrası ortaya yeni kalıntılarda çıkıyor.Roma’da sadece Forum olarak bilinir burası.Giriş ücreti 12 Euro Palantine Tepesiyle birlikte bilet alabilrsiniz.Çok fazla sıra olmuyor girişinde yinede yok direk girmek istiyorPOPOLOum diyorsanız internetten satın alın.

Piazza del Popolo:Valadier tarafından neoklasik tarzda yapılmış olan bu meydan Roma’nın en büyük meydanıdır.Metro’dan Flamini durağında indiğinizde tam karşınızda olan meydandır.Meydan gerçekten çok büyük içeride birçok satıcı görebilirsiniz.Devam ettiğinizde Via Del Corso’ya çıkıyorsunuz.Meydanın tam karşısında Twin Churches ( ikiz kiliseler ) vardır.Ortada ise Mısır’dan getirilen bir dikilitaş vardır.

İkiz kiliseler :  Santa Maria in Montesanto ve Santa Maria dei Miracoli kiliseleridir.Benzedikleri için ikiz deniyor fakat detaylı olarak baktığımızda farklılıklar görüyoruz.Via del Corso’ nun başladığı yerde bulunuyorlar.

Piazza Di Spagna:Roma’nın en işlek yerlerinden.İspanyol merdivenleri’de burada bulunur.İspanya Meydanı’da diyebiliriz buraya.

 

İSPANYOLMERD

 

İspanyol Merdivenleri (Spanish Steps): Roma’nın en turist çeken yerlerinden biridir.İspanyol merdivenleri rampa ve merdiven karışık çok basamaklı bir alandır.Adının ispanyol merdiveni olmasının sebebi ise İspanya elçisinin burada kalıyor olmasındandır.Güzel bir görüntüsü var.Akşamları eğlencelide oluyor.Bira alıp oturanlar (genelde fotoğraf çekilir) gitar çalan gruplar,özelliklede yazın Türk gruplara rastlama olasılığınız çok yüksek.Ayrıca çevresinde pekçok ünlü,lüks mağazalar bulunuyor.

spagnapiazza

İspanyol Merdivenleri

Aşk Çeşmesi (Fontana di Trevi) :Meşhur aşk şehrinin meşhur çeşmesi.Giden akrabanız,arkadaşınız varsa kesin bahsetmişlerdir.Ünlü bir yer çeşme gerçektende çok güzel tasarlanmış buna rağmen uzun yıllar boyunca restorasyon bir türlü bitmedi.Bir kere açık halini görmüştüm.Bu kez kapalıydı üzerine kurulan bir iskele köprü tarzında birşeyin üstünden yürüyebiliyorsunuz yine isteyenler dilek tutup para atabiliyor ama içinde su yok çeşmede kapalı.26 m yüksekliğindedir en yüksek bölgesi.3 sokağın birleştiği yerde bulunmaktadır.Şuanda restorasyon içindeydi.Bu fotoğrafı 2010 yılında gittiğimde çekmiştim.

fontanadi

2010 yılında çeşmenin açık hali.

Piazza Navona: Barok meydandır.Roma’nın bence en güzel meydanıdırStadyum şeklinde ince ve uzun bir biçimi vardır.Bunun sebebi ise ilk önce stadyum olması ve olimpiyatlar için kullanılıyor olması.Sonra ise çeşme eklenerek bugünkü halini almış olması.Şuanda meydanda birçok satıcı bulunur.-Ressamlar çoğunlukla-.Etrafta ise güzel italyan yemekleri yiyebileceğiniz pekçok lokanta vardır.

Pantheon:Bu tapınak Roma’da kesinlikle görmeniz gereken yerlerden.Bütün tanrıların tapınağı olarak yapılmıştır Pantheon.İçeride kubbe bir beton tavan vardır.İç mekanı görmelisiniz.Ayrıca girişinde granit sütunlar vardır.Mimarı olarak bakarsak bu yapını kubbesi taşınabilirlik açısından bugünde kullanılan kaset döşeme ile yapılmıştır.Bu sayede bu büyüklüğe ulaşabiliyorlar.

pantheondis

Meydan’dan Tapınağın görünüşü.

PANTHEON1

Tapınağın giriş bölümü

PATHEON2

Tapınağın iç bölümü.

 

Roma’da eğlence;

Gece bahsettiğim gibi Navona meydanı yakınlarında yada ispanyol merdivenlerinde gezinebilirsiniz.İspanyol merdivenlerinde akşam saatlerinde eğlenceli gruplar oluyor genelde onlarla takılabilirsiniz.Navona meydanının ara sokaklarında birkaç güzel bar oluyor.06 Cafe ‘yi tavsiye edebilirim Via del Leoncino ‘da bar adı altında değilde Cafe adı altında daha çok bu tür yerler.

Onun dışında Micca Club,K-Club ve La Cabala şehrin öğrendiğim kadarıyla güzel mekanlarından.

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın !

 

Roma Gezi Rehberi
Tarihi açıdan çok zengin.Şehri gezmek öğrenmek çok kolay.Fotoğraf çekilmek için mükemmel.
Çok popüler bir şehir turist akını oluyor.Tarihi alanlarda yiyecek içecek normalden daha da pahalı.Eğlenmek için spesifik alanları öğrenmek gerek.Yoksa her yerde bulunmuyor.
7Süper
Fotoğraf8.9
Tarih9.1
Ulaşım6.6
Eğlence5.2
Fiyat5.1
Reader Rating 7 Oy
9.4