Geçen sefer yazdığım yazıda sizlere keyifli olacak bir interrail rota örneği çizmiştim.O yazıya şu linkten ulaşabilirsiniz.O yazımda sizlere 22 gün içinde 10 flexi bir rota çizmiştim.Bu sefer ise biraz daha kısa bir rota çizmek istiyorum sizlere.10 gün içinde 5 flexi’li bir rota çizicem sizlere.Bu seçenek tahminimce çok tercih edilmiyordur.Sebebi ise malum interrail bir çoğumuz için herhalde bir yazımızı ayırıp o yaz tüm Avrupa’yı gezmek için tercih ediliyor daha çok.Ama benim gibi yani seyahat tutkunuysanız  bir şehre bir kere gitmek her zaman yeterli olmayabiliyor.Ama her zaman 3 ay zaman ayıramazsınız.Hatta eğer öğrenci değilseniz öyle bir tatilin imkansız olduğunu bilirsiniz.Bir kaç şehir gezmek istiyorum ve makul bir fiyata gezmek istiyorum diyelim.İşte yine bir interrail planı.Heyecanlandınız hemen değil mi.. Evet ben de heyecanlandım.

Şimdi başlayalım.Interrail Rota Örneği – 2

Bu programımı yaparken öncelikle Viyana ‘ya gitmek istiyorum.Baktım uçak biletlerine ve fiyatı diğerlerine göre daha uygun.Bu yüzden Viyana üzerinden Interrail yapmaya karar verdim.Hemen hazırlandım çantamı yüklendim ve uçakla Viyana’ya uçtum .Unutmamalıyım ki 10 gün içinde son döneceğim şehre varmak zorundayım.Son şehirde ne kadar kalırsam kalayım çünkü trene zaten daha fazla binmeyeceğim.Viyana’da 3 gün yeterli olacaktır bana.2 günde tüm şehri gezebilirsiniz.3. gün ise e o kadar Viyana’ya gelmişsiniz tadını çıkarmak lazım değil mi?Evet 3 gün kaldıktan sonra 4. gün sabahı trene atladığım gibi ver elini Budapeşte .Budapeşte 2 gün içinde çok rahat gezebileceğiniz bir şehir.Üstelik çok kısa bir tren yoluluğuyla sabah binerseniz trene öğlene doğru varmış olursunuz Budapeşte’ye.Tren yaklaşık 2 saat 30 dakika sürmektedir.Budapeşte’den 6. gün sabahı Zagreb’e doğru yola çıktık.Bu  yolculuk yaklaşık 7 saat sürecektir haberiniz olsun.Burada 1 gün kaldık diyelim.Ertesi sabah trenimize bindik ve yaklaşık 2 saat 30 dk sonra Ljubljana ‘ya vardık.Önceki yolculuğumuz biraz uzun sürmüştü bu en azından sizi yormaz çünkü göz açıp kapayıncaya kadar geçecektir.Slovanya’nın başkenti olan Ljubljana ‘da 1 gün kaldık diyelim.Ve evet İtalya serüvenimiz başlıyor.Ljubljana’da 1 gün geçirdikten sonra yaklaşık 6 saat 30 dk’lık bir yolculukla İtalya kaçamağımızın ilk durağı olan Venedik’e varmış oluyor.1 gün orda kaldıktan sonra yaklaşık 3 saat’lik bir yolculukla  son durağımız olan Roma’ya varmış oluyor.Artık Roma’dasınız dostlar.İstediğiniz kadar kalın burda.Bir süre sıkıntısı kalmayacaktır.Tüm flexi’lerimizi kullanmış olduk boylece..

 

 Şimdi hazırladığımız rotayı özetleyelim

Öncelikle uçakla Viyana’ya uçtuk.

Viyana (3 Gece)-Budapeşte(2 Gece)-Zagrep(1 Gece)-Ljubljana(1 Gece)-Venedik(2 Gece)-Roma  Roma son durağımız olduğu için burada istediğimiz kadar kalabiliriz.Keyif sizin …

Bu planı hazırlarken Global Pass bir interail biletim olduğunu varsaydım ve 10 gün içinde 5 gün flexi bir bilet olduğunu varsaydım.Açıkçası benim içime sindi bu plan.Daha önce 22 gün içinde 10 flexi bir plan yapmıştım bu sefer de bundan bir örnek olsun istedim.Net bir şekilde planı görebilmeniz açısından aşağıda Google Earth ile yapılmıiş bir görsel görebilirsiniz.

rota2

Rota planlarken daima aşağıdakilerden faydalanmanızda fayda var .

  1.  İnterrail Rota planlamak için interrail’ın resmi sitesine de bir göz atın derim.
  2. http://www.interrail.eu/plan-your-trip/interrail-timetable
  3. Bu adreste en popüler şehirler arası ulaşım sürelerinden Interrail mobil uygulamalarıyla rota planlamaya kadar her şeye ulaşabilirsiniz.

ROTA3POST

http://www.raydakigunluk.com/2015/01/interrail-rota-ornegi-1.html