Datça’ya sık sık giden biri olarak her gittiğimde ne kadar sevdiğim bir yer olduğunu bir kez daha görüyorum.Evet belki çok klasik bir giriş yaptım ama en güzel anlatan 3’lü bal,badem ve balık.Neresinden başlasam ki ; insanları mı ? , doğası mı ? ,masmavi denizi mi ? ,yemyeşil koyları mı? badem mi ? bir çok sebep var burayı görmek için.İnsanın ömrü uzar burada.

Nerede ?

Muğla’nın yaklaşık 20.000 kişilik bir nüfusu olan bir ilçesidir.

Ne zaman gidilir ?

Datça’ya gitmek için en uygun zaman kesinlikle yaz aylarıdır.Fakat orada ilkbaharın sonları ve sonbaharın başlarında (Eylül,Ekim) aylarında da denize girebilirsiniz.Buna rağmen kesinlikle yazın gidin.Turist sayısı biraz fazla olacaktır fakat oranın tadına varmanız için bu zamanlar ideal.Denize girmeden ne anladım ben Datça’dan.Yinede “yok ben biraz sakinlik istiyorum” derseniz , o zaman ilkbaharın sonlarına doğru gidebilirsiniz.

Ne yenir ?

Datça’nın adına bal,balık ve badem demişim.Tabiki bunları yemeden dönmüyorsunuz.Hatta yakınlarınıza buradan bal ve badem götürün.Özellikle de badem.Datça bademi bu , başka yerde bulamazsınız.Datça içinde bu şekilde ürünleri satan birçok yer var.Bunlar dışında akşam balık yemelisiniz.Deniz kenarı bir yere oturun kumluk plajı akşamları bunun için ideal yerdir.Restoranlar plaja masa kurarlar denize sıfır balık keyfi yapın.Yöresel yemek istersenizde size tavsiyem Garaville .

Nedir bu ? Salyangoz yemeğidir.Datça’ya özgü bir yemektir.Salyangozlar topraktan daha yeni çıktıklarında toplanırlar haşlanıp,süzülerek içine de soğan,domates,maydanoz ve sarımsak eklenir.

Nerede konaklanır ?

Datça’da birçok Apart vardır.Genellikle burada kalınır.Onun dışında ev kiralayabilirsiniz.Günlüğü 200 lira civarında çok güzel dubleksler var.5 gün 4 kişi kalınabilir mesela.Yada site içinde 300 liraya daireler bulabilirsiniz.Airbnp.com’a bir göz atın.Apartlar içinse merkezi tercih edebilirsiniz.Taşlık plajına yakın yerlerde de apartlar var.Yada Palamutbükü içinde çok güzel Bungalow evler var.Buralarda konaklayabilirsiniz.

Ne yapılır ?

Bunun için ayrı bir yazı paylaşacağım yakında linkini buraya ekleyeceğim.

 

Nerelere gidilir ?

Datça’da tarihi olarak Knidos ‘a  ve eski knidos’a gidebilirsiniz.Yel değirmenlerini görebilirsiniz.Eski Datça ve Can Yücel sokağına gidebilirsiniz.

Ayrıca Datça’da gitmenizi tavsiye ettiğim koylar vardır.Bunlar için Datça Koyları yazıma beklerim.

İklimi ?

Datça Akdeniz iklimine sahiptir.Zaten bölge olarak genellikle ormanlıktır.Bundan dolayı oksijen oranı çok yüksektir.

Ulaşım

Genellikle kara yoluyla yapılıyor.Çok engebeli bir yer olduğu için uzun dağ iniş ve çıkışları sonunda varıyorsunuz.

Yada Bodrum’a uçakla gelip Bodrum’dan feribot ile geçilebiliyor.Haziran ile Eylül arasında olan feribot seferleri  bu sene 35 TL ‘ydi.Feribot Karaköy’e geliyor buradan merkeze servisler oluyor yada taksilerde var bunlara binerek gidilebiliyor.

Datça’ya geldiğiniz anda bir şehir turu atılmalı.Merkez zaten o kadar da büyük bir yer değil.Geldiğiniz gibi şehirde çok güzel manzaralar görebileceğiniz tepeler var oralar gezilmeli.Şehir içinde ise genellikle yazın çok kalabalık oluyor.Gezmek sahilde,limanda çok zordu.Ama öyle insanı yoran bir zorluk değil.Şehir aslında turistler için kolay bir şehir.Gezerek dolaşın, hatta her tarafı başka güzel.

Datça’da nereye gidilir ?

  1. Knidos
  2. Eski Datça
  3. Datça köyleri
  4. Datça koyları ve bükleri

 

Knidos : Aslında tarihine baktığımızda Datça’da 2 tane Knidos olduğunu görürüz.İlk olarak Burgaz’da yapılmış olan Knidos Limanı daha sonra Datça’nın diğer tarafında taşınmıştır.Bu bölgede tarihi olarak adı geçmiş ünlü kişiler de yaşamıştır.Buradaki liman askeri ve ticari olarak kullanılıyordu.Knidos’ta bulunana Afrodit tapınağı’nın merkezinin bulunduğu yerde eskiden Afrodit Heykeli varmış.knidos1

knidos4 knidos2

Şuanda Knidos bölgesine tekne turları düzenlenmektedir.Turistik olarak veya yüzmek içinde buraya gidebilirsiniz.Ayrıca araç ilede ulaşım mümkündür.knidos3

Eski Datça : Eski Datça, Datça’nın ilk merkezidir yani ilk kurulduğu yerdir.Burada eski taş evlerini görebilirsiniz.Buraya girdiğinizde birçok sonradan açılmış cafe ve pansiyon göreceksiniz.Fakat bunlara rağmen bu bölgenin tarihi dokusu hala korunmuş.Oraya buraya alakasız yapılar dikilmemiş yapılankar ise aynı taş yapı geleneğini sürdürüyor.

eski6

Ayrıca Can Yücel’de Eski Datça’da yaşamıştır.Zaten Can Yücel sokağında bulunana evini de görebilirsiniz burada.

eski5

Datça Köyleri : Datça’ya geldiğinizde buradaki köyleri de gezmenizi tavsiye ediyorum.

Başlıca Datça’daki köyler ;

Kızlan,Karaköye,Emecik,Reşadiye,Sındı,Yaka

Datça koyları : Koylara gitmeden Datça’dan dönmek olmaz.Zaten yüzmek için gittiğiniz bu yeri kesinlikle en az 3 koy görmeden bırakmayın.

Görmenizi tavsiye ettiklerim Akdeniz tarafında olan koylar.Hem daha popüler hemde daha yakın olduklarından en mantıklı seçenekler olacaktır.

Bunlar ; Kargı,İnceburun,Kızılbük,Domuzçukuru,Hayıtbükü,Ovabükü,Palamubükü ve Knidos.

sahil3

Kesinlikle gitmeniz gerekenler : Ovabükü,Palamutbükü ve Knidos.

Not:Datça hakkında yazmaya devam edeceğim.Datça’da neler yapılır ve Datça Koyları olarak .