Datça dediğimizde aklımıza tabiki sadece koylar gelmiyor.Ama böyle bir denizi görmeden yada koylarında,büklerinde o masmavi sularına girmeden dönmek olmaz.

Datça içinde araç ile ulaşabileceğiniz birçok bük ve koy bulunuyor.Fakat bunların bir kısmına sadece deniz ulaşımı ile gidebiliyorsunuz ki bunun içinde -eğer tekneniz yoksa- tekne turlar ile gidebilirsiniz.Ücretide öyle çok fazla değil.Gelelim Datça’nın koy ve büklerine.

Koy ve Bük demişken ilk olarak bunların ne anlama geldiği söylemek istiyorum.Gariptir ki bir fark göremiyorsunuz.Fakat koy denizin girinti yaptığı yerler oluyor Bük ise yanında akarsu bulunan verimli topraklara verilen isim genellikle örneğin Palamubükü ,Ovabükü.

Tekne ile gezerken sırası ile ;

1.Domuzçukuru : Tur tekneleri genelde ilk olarak burada dururlar.İlk isme bakıldığında domuz mu var adı neden böyle diye düşünülüyor.Fakat öyle olduğunu sanmıyorum.Akrep yılan çok varmış duyduğum kadarıyla.Fakat her gittiğimde en çok arıdan rahatsız oluyorum.Tekne içinde yemek pişirilecekse burayı tavsiye etmem.Arılar hücum eder.Karadan ulaşımı yoktur buranın.Denizi mükemmel.

domuz1 domuz2

2.Mesudiye Hayıtbükü: Kara yolu ulaşımı vardır.Merkezden uzak daha çok Mesudiye’ye yakın bir büktur.Eğer ağaçların arasında çevrede tesisi bol bir yerde denize girmek isterseniz burası ideal.Akşam bungalow tutabilir konaklayabilirsiniz.

hayıt1 hayıt2

3.Palamutbükü:Burası benim en çok gittiğim yer.Neden mi ? Denizi mükemmel.Datça’nın en güzel denizini bulacağınız bir yer.Pırıl pırıl taşlarla havuz gibi diye tabir edebileceğim bir yer.Çevrede yine konaklayabileceğiniz birçok yer bulunuyor.Apart ve Bungalowlar.Datça’ya 25 km uzaklıkta olan Palamutbükü’nün adı ise palamut ağaçlarından gelmektedir.Geri dönmek istemeyeceğiniz biryer adeta.Karşısında Tavşan adası bulunur.Pek çok restaurant bulunan Palamutbükün’de size Tuna Restaurant’ı önerebilirim.Aynı zamanda Bungalowları’da vardır.Uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz.

palamut1 palamut2 palamut3

4.İnceburun:Tekne turlarında dönüşlerde uğranılıyor buraya.Denizi çok berraktır.Teknelerin en uğrak  noktalarındandır.Fakat burada da bir arı sıkıntısı var.Zamana göre azalabiliyorlar.Kayaların kenarlarına bir dalış yapmanızı öneririm.Çok güzel manzaralar göreceksiniz.Burada herhangi bir işletme bulunmuyor.

ince1

5.Akvaryum:Tekne turlarının son noktası.Adından da anlaşılabildiği gibi mükemmel bir su.Burada da işletme bulunmuyor.Eğer biraz çılgın ve cesursanız kayalardan suya atlamadan buradan ayrılmayın.

akvaryum3 akvaryum2

Diğer denize girilebilinecek yerler:

Az önce anlattıklarım değil farklı olarak merkeze yakın denize girebileceğiniz yerlerde var.

  1. Kumluk Plajı: Bu plaj sanıyorum Datça’nın tek kum plajı.Denizi git git yinede sığ.Çocuklu aileler için tavsiye edebilirim.Eskiden Datça surf okulu da buradaydı.Etrafında birçok cafe ve restaurant bulunuyor.Tam merkezde olması da kimine göre avantaj olabilir. Hüsnü’nün Yeri güzel yerlerde akşam özellikle plaja masa atıyor bu restaurantlar.
  2. Taşlık Plajı: Burası da temiz bir plaj.Farklı farklı işletmeler var.Çoğu eğer yeme,içme yaparsanız şezlong ücretide almıyor.Alsada zaten 15 TL.Buranın bir diğer özelliği de şifalı gölünün bulunması.Taşlık Gölü.Termal olan bu gölde bazı deri hastalıklarına iyi geldiği söylenen mineraller bulunuyor.Gölün kenarları taştır.Fakat ortaları balçık,çamurdur.Kenardan kenardan bir girip çıkarsınız artık 🙂
  3. Kargı Koyu:Merkeze yakın.Plajıda var birkaç işletme mevcut burada da.Araba ile de gidebilirsiniz.

Bunu izlemeyi unutmayın !