Kurulduğu zamandan beri yapılabilirlik oranı oldukça artan Erasmus programı birçok üniversite öğrencisinin eğitimiyle beraber gezmesini başka kültürler tanıyabilmesini sağlayan bir program.

Erasmus+ Programı, eğitim, gençlik ve spor alanlarında yeni ihtiyaçlara yönelik Avrupa 2020 Stratejisi hedeflerine uygun olarak farklı sektörler arasında işbirliğini teşvik eden daha etkili araçlar sunmayı amaçlamaktadır.

Seyahat hikayenizi burada paylaşmamızı ister misiniz?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Sadece seyahat ve eğitim de aynı zamanda yabancı dil öğrenilmesi açısından da faydalı bir program.Ecem Uzunhasanoğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Kimya bölümü okuyor.Son 3 ayını Polonya’da Wroclaw ‘da geçirdi.Onunla yaptığım röportajda Üniversite yaşamı ve şehir hakkında konuştuk, ona  teşekkür ederiz 🙂IMG_2428

Erasmus programından başlamak istiyorum.Bu program hakkında ne düşünüyorsun?
Erasmus hakkında herkesin az çok bir fikri vardır ama açıkçası ben yaşamadan bilinmez diyorum çünkü herkes çok farklı bir deneyim yaşar. Ama benim için kesinlikle üniversite hayatının en eğlenceli ve en büyük deneyimlerini yaşadığım yıl diye tanımlayabilirim. Erasmus gibi bir deneyimi yaşarken etrafınızda çokça bir anda rahat bir hayata kavuşmuş ve ne yapacağını şaşırmış insan olacağı gibi benim oda arkadaşlarım gibi bütün hafta ders çalışıp haftasonunu gezmek ve dışarı çıkmak için ayıran insanlar da olacaktır. Kısacası bu periyod içinde nasıl bir hayat yaşayacağınız size kalmış .

raydablogyoutube
Okul bunu yapmanda yardımcı oldu mu ? İşlemleri yaparken zorlandın mı? Bu süreç nasıl gelişti ?
Erasmus sürecinde her üniversitede çokça kağıt doldurulur. Dilekçeler, intibak formaları v.s. ama işin bu kağıt boyutunu bitirdiğinizde geriye kalan tamamıyla güzel bir sömestr olur. O yüzden bu prosedür süreci bıktırıcı olsa da sonuca odaklanıp bıkmamalarını temenni edebilirim.

Polonya’ya Wroclaw’a gitmek tercihin miydi ? Yoksa süreç bu şekilde mi gelişti ?
Aslında ilk tercihim Barselona idi. Aslında Polonya aslında ailem tarafından yazdırılmıştı ama şu an hiç pişman değilim çünkü Avrupa’nın içinde ama Euro kullanmadan ve yaşayış masraflarını en az miktarda tutarak geziyi ön plana çıkarmamı sağlayan bir ülke oldu.

 

Gitmeden önce araştırdın mı ? İlgini özellikle çeken bir şey oldu mu Polonya’da ?
Şöyle ki ben daha önce de Polonya’ya gittiğim için az çok nasıl bir manzara ile karşılacağımı biliyordum, buna soğuk iklim de dahil. Fakat şansıma gittiğim şehir Polonya’daki en sıcak şehirlerden biri idi. Tabii ki sıcak derken kış için ortalama 3-5 ⁰C’dan bahsediyoruz. Fakat kabul etmeliyim ki normalin üstünde sıcak olduğu zamanlar da oluyor. Tamamen şans işi.IMG_2426

Gitmeden önce ve sonra değişen düşüncelerin oldu mu ?
Eğer bu soru Polonya hakkında ise; ben en çok soğuktan korkarak gittim Polonya’ya ve evet soğuk ile ilgili bakış açım değişti. Çok yağmurlu veya karlı bir şehirde olmadığım için soğukla en büyük imtihanım yurdumun bulunduğu bölgedeki sert rüzgarlar oldu ve aslında soğuk havaya sandığımdan dirençli olduğumu anladım.

IMG_2429Sonuçta Avrupa’a ya ve Türkiye’ye göre kuzeyde.İklimi hakkında abartı derecede soğuk var mı ? Yoksa abartılar doğru mu ?
Yukarıda da söylediğim gibi gittiğin şehir çok önemli bu noktada. Zakopane diye bir şehir var tam bir kayak merkezi ve ekim-kasım ayında bile kar vardı haklı olarak da çok soğuktu. Keza Krakow ve Varşova da Wroclaw’a göre soğuktu. Yani aslında abartıların doğruluğu var. Termometrenin -12⁰C hissedilenin -21⁰C olduğu zamanlar da oldu elbet. Ama oda arkadaşımın dediği gibi -5⁰C’den sonrası farketmiyor -25⁰C olsa dahi.

İklimini geçersek.Ülkede yaşam şartları nasıl? Ülke insanın genel memnuniyeti anlaşılıyor mu ? Mutlular mı ?
Ülke aslında hala fakir bir ülke bu yüzden de Euro’ya geçmemek için diretiyorlar. Orada olduğum sürede AB komisyonu tarafından artık onlara tanınan sürenin sonuna gelindiği tarzda şeyler duymuştum ama hala bir değişiklik yok. Bunun dışında gözlemlediğim herkesin bildiği üzere alkole felaket düşkün oldukları. İçkiye düşkünlüğü olanların %50’si mutluluktan %50’si fakirlikten içiyor çünkü evet bira sudan daha ucuz.

Yabancı dil bakımından zorluklar yaşanıyor mu ? İngilizce konuşan sayısı fazla mı ?
Yabancı dil konusunda biraz ırkçılar maalesef. Lehçeden başka bir dil konuşmaya çok meraklı değiller. Özellikle alışveriş merkezlerinde hatta öğrencilerin kullandığı mobil operatörlerin ofisinde bile ben İngilizce bilmiyorum lehçe konuş diyene denk geldim. Ama yurt komplekslerinin yakınındaki yerlerde eğer küçük işletme değillerse hepsi az da olsa İngilizce biliyor.

İnsanların turistlere (yada öğrencilere ) olan bakışları nasıl ?
Bütün bir ülkeyi değerlendiremem çünkü 2 ayrı uç var ülke genelinde. Bazı şehirler aşırı milliyetçi ve turist bile olsa yabancıyı sevmiyorlar bazıları ise (Krakow, Varşova) gibi turist ve öğrencilerden geçim sağladığı için çokça seviyorlar. Wroclaw ise örnek vermem gerekirse tam bir Eskişehir. Öğrenci şehri. Gerçekten öğrencilerin rahat barındığı bir şehir.

Sosyalleşmek kolay oluyor mu ?
Sosyalleşmek için yurtta yapılan kat ya da oda partilerine sadece bir kere katılmanız yeterli oluyor. Özellikle içine kapanık ya da konuşmayı sevmeyen bir insan değilseniz Erasmusta yalnız kalma ihtimaliniz çok zor.

Peki turistik açıdan konuşacak olursak.Hem eğitim hemde seyahat yapabildin mi ?
Ben güz döneminde gittiğim için ve 1 aylık Christmas tatiline denk geldiğim için güzelce gezebildim o arada. Üstelik Ryan Air, Wizz Air gibi firmalar ile çok çok ucuz fiyatlara seyahat etmeniz mümkün. Erasmus’a gidecek arkadaşlara hangi şehri seçerse seçsin bu firmaları takip etmelerini öneririm.Örnek vermek gerekirse Wroclaw-Paris, Wroclaw-Oslo, Wroclaw-Stockholm 30tl gibi bir fiyat. Daha bir çok örneği var kesinlikle bakılması gerekiyor.IMG_2430

Nerelere gidebildin ?Turistik olarak gelecek insanlara nereye gitmelerini tavsiye edersin ?
Ben daha önceden de Avrupa’nın bir kısmını gezdiğim için bu süreçte daha çok Orta Avrupa ve Doğu Avrupa’da gitmediğim bölgeleri gezdim. Önceliğim Polonya içi idi, sonra Prag, Eindhoven, Amsterdam, Paris gibi gitti.
Ben özellikle kuzey ülkelerine gitmelerini tavsiye ediyorum çünkü bilindiği üzere Türkiye’den direkt olarak gitmek çok maliyetli ve her zaman mümkün olmuyor o yüzden eğer Kuzey ülkelerine merakları varsa kesinlikle bu kadar kolay erişilebilirken bu imkanı kullanmalılar.
Turistik amaçla gelen bir kişinin bütçesi ne olmalı ? Ortalama yaşam standartları nedir?
Eğer Turistik amaçla sadece Polonya’ya gelinecekse aslında 1 haftalık Polonya tatili için 1 haftalık Türkiye’de tatil bütçesi yeterli olacaktır. Çünkü genelde oteller/hosteller çok pahalı olmuyor ve yaşam da kesinlikle Avrupa’nın kalanına göre daha ucuz.
Kaba taslak bir örnek vermek gerekirse 1 haftalık seyahat için 200-250 Euro yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Kalacak ve yiyecek için.

Seyahat için en uygun tarih aralıkları nelerdir ?
Ben bir daha Wroclaw’a gidecek olsam kesinlikle bahar aylarını tercih ederim. Çok güzel nehir turları oluyor büyük nehirde ve çok yeşil bir şehir olduğu için kesinlikle baharda daha ayrı ve güzel olduğuna inanıyorum.
Hem güzel havada gezmek varken neden üşüyelim kışın? Ben üşüdüm siz de üşümeyin.

Eklemek istediğin bir şey var mı ?
Eklemek istediğim tek şey kesinlikle imkanınız varsa Erasmus deneyimini herhangi bir ülkede gerçekleştirin ve olur da istediğiniz gibi şehir ya da ülke çıkmazsa bile pes etmeyip eğlenmeye, zevk almaya bakın çünkü böyle bir deneyim insanların başına çok sık gelmiyor.
Eğer aranızda bu yazıyı okuyup Erasmus’a gitmeyi düşünen varsa şimdiden bol eğlenceler.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı unutmayın !