Hepimiz İngilizce’nin günümüzde nasıl bir zorunluluk haline geldiğini biliyoruz.Gerek turistik , gerekse profesyonel iş yaşamında yabancı dil bilmek hayatı kolaylaştıracak bir öneme sahip.Peki hem gezip hem neden yabancı dil öğrenmeyelim ? Bunu tabiki yapmak için farklı ülkelerde farklı dil okulları var.En popülerleri ise Malta ve İngiltere’de ingilizce öğreten dil okulları.Yaz tatillerinde 3 aylık , 6 aylık gibi farklı zaman dilimlerini içeren programları ile yabancı dili konuşulduğu yerde öğrenebiliyorsunuz.Arkadaşım Emre , İnşaat Mühendisi ve pekçok kişi gibi ingilizcesini geliştirmek için İngiltere ve oranın sahil bölgelerinden biri olan Brighton’ı tercih etmiş.Bu yazıda ise ona İngiltere ve dil okulları ile ilgili sorular yönelttik.

IMG_4295

İngiltere’ye dil okuluna gittin.Öncelikle neden İngiltere tercih ettiğini sormak isterim.Bu konuda okulların olduğu pek çok ülke var.Neden İngiltere ?

Öncelikle İngiltereyi tercih etme nedenim IELTS sınavına girecek olmamdı. Çünkü bilindiği gibi IELTS İngiltere ve Avustralya’nın hazırladığı sınavdır. İngiltere daha yakın olduğu için ve Amerikaya göre Türklerin az tercih etmesi nedeniyle seçtiğim ülke oldu.

 

Bu seçime neler yardımcı oldu ? Arkadaş tavsiyesi mi ? Yoksa araştırmalar yada acenteler mi ?

Bu seçimde önceliğim Türk sayısının az olması ve tabiki mali konulardı. İngiltere Amerikaya göre daha pahalı fakat gerek uçak masrafı gerek vize masrafları daha uygundu. Arkadaşlarımdan birininde Brighton’a gitmesi ve olumlu şeyler anlatması kararımı etkiledi.

 

Nasıl bir süreç oldu bu işlemler açısından ? Vize işleri ve diğer evraklar için herkeste bir önyargı var.Gerçekten bu kadar zor mu ?

Süreç çok kolaydı tek sıkıntı banka hesabınızı göstermek zorundasınız bunun yanında öğrenci olmanız işleri kolaylaştıran bir diğer unsur. Önyargı çok yersiz çünkü eğer orda yaşayabilcek paraya sahip olduğunuzu ispat edebilirseniz -benim yaptığım gibi- 5 gün içinde dahi vize işlemi bitmekte.

 

Peki bu öncesini geçersek.Brighton’da dil okuluna gittin.Pekçok dil okulunun olduğu bir yerde okula karar verirken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Okula karar verirken bence en önemlisi Türk sayısı, neden diye sorucak olursanız, şöyle bir cevap verebilirim; amacımız İngilizceyi daha fazla konuşup özgüvenimizi tazelemek ve bunun için türk arkadaşlardan uzak durmakta fayda var. Bunun yanında okul hakkında yoğun bir araştırmada şart tabiki.

 

Kalacak yer problemini insanlar nasıl çözüyor? Yine kendin çözmen gereken bir sorun mu yoksa gitmeden bu ayarlanmış oluyor mu ?

Bunun için acenteler yardımcı olabiliyor ama tabiki onların fiyatları daha pahalı. Sizde Facebook gibi sosyal paylaşım ağlarından bulabilirisiniz. Ben gitmeden ayarladım acentenin yardımıyla çünkü ilk kez gittiğim bir yerdi ve sıkıntı çekmek istemedim.

 

Burada yaşama gelecek olursak.Alışma süreci için elinizden geleni yapıyorlar mı ? İnsanlarla rahatça sosyalleşebilecek ortamlar oluyor mu ? Yada kolay oluyor mu ?

Öncelikle benim için çok kolay bir süreç oldu çünkü İngiltere deneyimimden önce 5 ay kadar Polonya da erasmustaydım. Buna rağmen ilk kez gelenlerinde çok sorun yaşamadıklarını düşünüyorum çünkü dil okullarında yalnız kalmak pekte mümkün değil. Hafta içi hergün sportif aktiviteler ve buluşmalar mümkün bazı hafta sonları Londra, Porstmouth gibi şehirlere gezilerde oldu. Kısacası insanlar kolaylıkla sosyalleşiyor ve İngilizce seviyeleri akıcı hal almaya başlıyor.

 

Eğitmenler ve öğrenciler arası nasıl bir tutum var ? Katı bir eğitim mi veriliyor ?

Öğretmen öğrenci ilişkisi çok rahat sanki arkadaşmışsınız gibi size yakınlar ve her türlü sorununuzu konuşabilirsiniz.

İngiltere’de yaşam biraz pahalı.Para birimleri ise Avrupa’nın aksine Pound.Bu işleri zorlaştırıyor mu ? Yada gerçekten pahalı geliyor mu buralar ?

Tabiiki hep olumlu konuşmaya imkan yok para en önemli sıkıntı orda. Çünkü bilindiği gibi kur Euro’danda kötü durumda ve bu sizin rahatlığınızı etkiliyor Avrupalılar daha rahat eğlenirken siz hep bugün kaç param gitti diye düşünüyorsunuz.

 

İnsanlar dil öğrenmeye gelen yabancılara karşı nasıl davranıyorlar ?

İngilizlerin sanıldığı gibi soğuk insanlar olmadığını orda çok rahat gözlemledim çünkü 2 ay kadar yardım vakfında onlarla gönüllü olarak çalıştım, işe girişimde kolaylık sağladılar ve hergün çok sıcak davrandılar.

 

Brighton nasıl bir yer ? Manş denizine sahili var .İklim koşulları nasıl ? Denize giriliyor mu ?

Brighton Londra’dan daha sıcak insanlara sahip fakat iklim yaz olmasına rağmen soğuktu. Tshirt ile çıktığım gün sayısı çok azdır. Denize gelicek olursak birkez şansımızı denedik ve sadece 10 dakika yüzebildik ne kadar soğuk olduğunu siz düşünün ☺

 

Eğlence açısından nasıl bir bölge ? Yada gündüz okula akşam ise gezmeye vakit bulunuyor mu? Bir gününü anlatabilir misin ?

Eğlence için birebir yer fakat kur farkı Türk öğrencileri çok etkiliyor. Genellikle öğrenci evinde içip club’a giderdik. Sabah 9’dan öğlen 2 ye kadar derslerim vardı ve daha sonra IELTS e çalışırdım akşam 8-9 a kadar ardından biraz içip gece arkadaşlarımla buluşurdum.

 

Londra’ya gidebildin mi ? Oradan da bahsedebilir misin biraz ?

Londraya 2 kez gitme şansım oldu. Geçen sene yaklaşık 10 ülke gezdim ve gördüğüm şehirler arasında Londra önemli bir yer tutmakta. Tower bridge ve Big Ben en sevdiğim iki şaheser olmakla beraber iklimini sevmediğimide söylemek isterim çünkü her gittiğimde hava kapalı yada yağmurluydu.

 

Gerçekten tavsiye ediyor musun ?

Bence gezmek istiyorsanız İngiltereye gitmenize gerek yok fakat İngilizce için bence şart çünkü konuşma konusunda Türk insanının sıkıntıları olduğunu biliyorum ve pratik için mükemmel bir yer.

 

Son söylemek istediğin bir şeyler var mı ?

Muhteşem bir deneyim oldu ve bu deneyim için aileme çok minnettarım. Şu anda İstanbul Yeni Havalimanı projesinde yabancı şirketle çalışıyorum ve her gün İngilizce konuştuğum için İngiltereye gidip İngilizcemi geliştirdiğimden dolayı şanslı hissediyorum, her özelliğin bizleri daha da ileri götürdüğünü ve iş dünyasında katkı sağladığını söylemek istiyorum.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı unutmayın !