1)Macar Parlamento Binası

Budapeşte’de görmeniz gereken belki de en önemli yapıdır.Şehre şöyle bir uzaktan bakma fırsatı bulursanız bu bina hemen dikkatinizi çekecektir zaten.Tuna nehrinin hemen kenarında yer almaktadır.Tarz olarak baktığımızda Neo-Gotik bir tarzda inşa edilmiştir.Binanın yapımı 1884-1904 yıllarını kapsamıştır.Parlamento binasına girmenizi tavsiye ederim.Özellikle mimariyle ilgiliyseniz.Girişte görkemli bir merdivenle karşılaşacaksınız.Yapının ilham kaynağı Londra’daki parlamento binalarıdır.Buradan devam ederseniz muhteşem bir kubbenin altında bulacaksınız kendinizi.Eskiden oturumlar burada yapılıyormuş.Sol taraftan devam ederseniz ulusal oturum salonuna ,sağdan devam ederseniz kongre salonuna varacaksınız.Ayrıca parlamento binasında görebileceğiniz  diğer yerler başbakanlık ofisi ve delegasyon ofisidir.Daha eski tarihe bakacak olursak bina uluslararası bir yarışma sonucu belirlenmiştir.Kazanan tasarım ise Imra Steindl’in projesi olmuştur.Yapıda 691 oda bulunmaktadır.

Imra Steindl:1839-1902 yılları arasında yaşamış Macar mimardır.Eğitimini Budapeşte Teknik ve Viyana Güzel Sanatlar’da almıştır.

Nasıl Gidilir?

Metrodan 2 numaralı hattı kullanarak veya 2 nolu tramvay ile Kossuth Lajos Ter durağında inerek ulaşabilirsiniz.Macar Parlamento Binası

Seyahat hikayenizi burada paylaşmamızı ister misiniz?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

2)St.Stephen Bazilikası

Bir diğer adıyla Aziz İstvan kilisesi Macaristan’ın ne önemli bazilikası olmanın dışında Budapeşte’deki en yüksek iki yapıdan biridir.Yüksekliği neredeyse parlamento binasıyla eşit olup 96 metredir.Mimari tarz olarak bakacak olursak Neo-Klasik dönem yapısıdır.Yapımına 1851 yılında başlanmıştır.Bazilikanın planları Miklos Ybl tarafından çizilmiştir.Tamamlanışı ise Jozsef Kauser tarafından sağlanmıştır.1905 yılında tamamlanmıştır.Svaş ve türlü doğa olayları nedeniyle hasar almıştır ve bir dönem yeniden yapılanma ,inşa sürecine girmiştir.

Kilisenin içini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.Bana göre Avrupa’nın en güzel kiliselerinen biri.Girişler ücretsiz fakat kilisenin üzerindeki seyir alanına çıkıp şehre göz atmak isterseniz cüzi bir miktar ödemelisiniz.

Kilise  içerisinde Mart ayından Aralık ayına kadar Organ konserleri yapılmaktadır.Katılmanızı tavsiye ederim.Şu adresten detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

http://www.organconcert.hu/programs_2016_-_st_stephens_basilica.html

Nasıl Gidilir?

M1 metro hattında Opera veya Bajcsky Zsilinski duraklarından birinde inebilirsiniz.

St.Stephan Bazilika

3)Macar Devlet Opera Binası

Budapeşte’ye gidip görmeden dönmemeniz gereken en önemli yapılardan bir diğeri de kesinlikle opera binası diyebilirim.Ayrıca mimari açıdan bir şaheserdir.Yarışma ile seçilen bu tasarım Aziz İstvan bazilikasında olduğu gibi yine macar mimar Mikos Ybl tarafından tasarlanmıştır.1875 yılında başlamıştır ve 1984 yılında bitmiştir.Mimari tarz olarak Neo-Rönesans ‘tır. En önemli özelliği ise eski dönemden bugüne neredeyse hiçbir değişikliğe uğramamış olmasıdır belkide.Binanın cephesi kireç taşıyla kaplıdır.Köşelerde mermer kullanılmıştır.Zaten cephesini gördüğünüzde neden bu yapının bu kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.Nutkunuz tutulacak.Yapının içinde ise  dikkat etmeniz gereken öğeler giriş fuayesi,girişte yer alan büyük merdiven,kırmızı salon,at nalı şeklinde tasarlanmış auditoryum ve auditoryumun tavan dekorasyonu.

Nasıl Gezebilirim?

Devlet opera binasını turla gezebilirsiniz.Turlar saat 3 ve 4 saatlerinde başlamaktadır.Dil seçenekleri İngilizce,İspanyolca,Fransızca,Almanca ,İtalyanca,Rusça ve Japonca’dır.Ayrıca bu turlara katılmanın en önemli yanı tur bitiminde auditoryumdaki mini konsere katılabiliyor oluşunuz.

Opera binasında konsere,opera gösterisine veya bir bale gösterisine katılmak isterseniz internet sitelerinden bu konuda bilgi alabilirsiniz.Neredeyse haftanın her günü bir programa yer veriyorlar.Örneğin Budapeşte Filarmoni Orkestrası gibi özel bir ilgi alanınız varsa seyahat planlamanızı yaparken konser programlarına dikkat edin.

Ayrıca şu adresten sanal tur yapabilirsiniz.

https://www.google.com/maps/@47.502711,19.058339,3a,75y,320.29h,75.58t/data=!3m5!1e1!3m3!1sfL7B6H3p4wNo_QiaP8IYDQ!2e0!3e5

Nasıl Gidebilirim?

M1 metro hattında Opera durağında inerek buraya kolayca ulaşabilirsiniz.

opera binası4)Scezchenyi Hamamları

Budapeşte’nin en keyif veren özelliklerinde biri bu hamamlardır.Scezchenyi  Hamamları’ı 1913 yılında inşa edilmiştir.Havuzları termal sulardan beslenmektedir.İçerisinde 18 havuz ,masaj salonları,soyunma kabinleri ve saunalar bulunmaktadır.Hamam mimari açıdan da çok keyiflidir.Tarz olarak Neo-Barok’tur.Yaz kış sıcacık termal suyun içinde vakit geçirebilirsiniz.Budapeşteliler abone olup bu hamamlardan daha uygun fiyata sürekli olarak faydalanıyorlar fakat biz turistler için de uygun opsiyonlar bulunmaktadır.

Termal havuzdan bir gün faydalanabilmek için hafta içi 47000 ft hafta sonu ise 4900 ft gibi bir fiyat ödemeniz gerekiyor.Tabiki saatlik fiyatlar da mevcut.

Şu adresten fiyatlara daha detaylı göz atabilirsiniz:

Ana havuz 6.00-22.00 saatlerinde açıktır.

Detaylı bilgi için şu adrese bakabilirsiniz.

http://www.szechenyibath.hu/

Nasıl Gidebilirim?

M1 metro hattının Sczechenyi Fürdö durağında inip ulaşabilirsiniz.

Budapeşte şehri hamamlar şehridir.Şehirde bunun dışında bir sürü hamam bulunmaktadır.Örneğin Rudas Hamamları,Gellert Termal Hamamları.

5)Kahramanlar Meydanı

Macarca’da Hösök Tere olarak geçer.Türkçesi ise kahramanlar meydanıdır.Budapeşte’nin en önemli meydanıdır.Ayrıca bu meydanda bulunarak Budapeşte’nin tarihi ile ilgili pekçok şey öğrenebilirsiniz.Bölgeye vardığınızda anıtı arkanıza alıp meydanın önünde fotoğraf çektirmeyi sakın unutmayın.nasıl Pisa’da kulenin önünde poz veriyorsunuz veya Paris’te eyfel kulesinin önünde fotoğraf çektiriyorsanız Budapeşte için de bu anıtın ikonik bir önemi var.Şehir kafanızda canlansın diye söylüyorum Sczecheyi Hamamları bu anıtın hemen yanında bulunan City Park’da yer alıyor.Rahatça yürüyerek gidebilirsiniz.

Nasıl Gidebilirim?

M1 metro hattında Hösök Tere durağında inerek kolayca ulaşabilirsiniz.

deneme

6)Chain Bridge

Budapeşte’ye köprüler şehri ünvanını kazandıran en önemli köprü.Bu köprü Buda ve Pest bölgesini birbirine bağlayan ilk kalıcı köprüdür. Köprünün tam adı Scezchenyi Chain Bridge’dir.Bu isim yapımını sağlayan en önemli kişi olan  Kont István Széchenyi’den gelmektedir.Modern dönemin en önemli mühendislik harikalarından biri olarak da kabul görmektedir.Yapımına 1839 yılında başlanmıştır.Proje ingiliz mühendis William Tierney Clark’a aittir.380 metre uzunluktadır.1849’da kullanıma açılmış olan bu köprü ikinci dünya savaşı sırasında yıkılmıştır .1949’da yeniden inşaa edilmiştir.

chain bridge 

7)Vaci Utca

Budapeşte’nin en ünlü caddesi.Hatta Budapeşte’nin İstiklal’i diyebiliriz.Bu cadde üzerinde yürürken pek çok hediyelik eşya dükkanına rastlayacağınız gibi aynı zamanda dünyaca ünlü pek çok giyim markası da bu caddede yer almaktadır.Ayrıca cadde üzerinde birbirinden güzel kafelere rastlayacaksınız.Cadde Vörösmarty Meydanı’na uzanmaktadır.Hard Rock Cafe’de bu meydanda yer almaktadır.

Nasıl Gidilir?

Vaci caddesine gitmek için M3 hattında Ferenciek Tere‘de inebilirsiniz.Şehrin merkezinde yer alıyor aslında metroya gerek bile kalmayacaktır çoğu zaman.

vaci utca

Youtube Kanalımıza Abone olmayı unutmayın !