Bundan böyle interrail rotası olarak  bir yazı serisi başlatmaya karar verdim.Bunu da aynı serinin 4.sü olarak yazıyorum.Her seferinde söylediğim gibi gitmeden neyin nasıl yapılacağı konusunda birçok soru işaretinin yanında en azından, rotalarınızı yaparken kullanabileceğiniz hatta , isterseniz direk uygulayabileceğiniz rotalar belirlemeye çalışıyorum.Bunlar zaten bilinmeyecek şeyler değil.Çoğu kişinin belki de önceden yaptığı bir rotayı anlatacağım bugün size.

İlk olarak hatırlatmak istiyorum daha önce kendi rotanızı nassıl çizebileceğiniz konusunda bir yazı paylaştım.Buradan ulaşabilirsiniz. http://www.raydakigunluk.com/2014/07/interrail-rotasi-kendi-rotanizi-cizin.html

Hadi başlayalım ;

Bunu bir kalıp haline getiriyorum bundan sonra bu şekilde paylaşmaya devam edeceğim.

  1. Uçak biletlerine bakmak : Uçak bileti her zaman ilk bakılması gereken durum.Şimdi göreneceğiniz rotada sadece gidiş için uçak kullanacaksınız.Dönüşünüz Selanik üzerinden otobüs ile olacaktır.Barcelona’ya uçak biletleri uygun bir tarihte aldığınızda 200 TL civarında bulabilirsiniz.Bilet fiyatının yüksek olduğu bir şehir değil.Ama İlkbahar başlarından itibaren araştırmaya başlayın.
  2. Interrail bileti alalım : Interrail bileti alırken Ocak,Mart ayı gibi almak daha uygun.

Peki hangi bilet ? 1 ay içinde 10 gün flexi .Yine açıklıyorum bu ne demek ? 30 günlük bir biletiniz var bu bilet ile 10 gün trene binebilirsiniz.Bu biletin fiyatı 292 Euro.(değişebilir kontrol edin)

Seyahat hikayenizi burada paylaşmamızı ister misiniz?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Nerelere Gidiyoruz ?

Bu rotada tam olarak 11 şehir gezeceğiz.Bu şehirler ise aşağıdaki haritada gördüğünüz gibi olacaktır.Sırasıyla şehirler; Barcelona – Paris – Brüksel – Amsterdam – Berlin – Prag – Viyana – Budapeşte – Belgrad – Sofya – Selanik – İstanbul

Ben bu seyahat için 30 gün içinde gideceğiniz 10 şehir seçtim.Neden 10 ? Çünkü ilk gideceğiniz şehir bilete dahil değil uçakla gidiyorsunuz unutmayın ! Biletiniz ilk trene bindiğiniz gün başlar!rota4

“Yukarıda gördüğünüz gibi Siyah olan hat İstanbul çıkışlı olan uçak seferini gösteriyor.İstanbul’dan atlayıp Barcelona’dan başlıyoruz gezmeye.”

“Diğer hat ise interrail sırasında tren ile yapacağımız seferler.”

 

1.Barcelona : İlk durağımız olan Barcelona ‘da gezilecek yer çok.Bu yüzden hazır daha biletimizi kullanmaya başlamamışken * en az 2 gün hatta 3’te olabilir, burada geçirelim.Sonuçta Gaudi’nin pek çok güzel eseri , Barcelona Plajı, Camp Nou derken zaman çok çabuk geçiyor.

prsrota42.Paris: Barcelona’da geçirdiğiniz günler size yeterli olduysa hazır olun.Çünkü trenle gezmeye başlıyoruz.Barselona’dan trene biniyoruz yaklaşık 7 saatin ardından Paris tren garına geliyoruz.Belkide en çok turist çeken şehir. Eiffel kulesi , Şanzelize Caddesi ,Louvre Müzesi görülmeye değer. 2 gününüzü burada geçirebilirsiniz bence.Fotoğraf çekecek, gezecek çok güzel yerler var.Disneyland turu da yapabilirsiniz unutmayın!

3.Brüksel:Büyük meydanına gideceksiniz tabi ki gitmeden dönmeyin !Burada tercihen 1 yada 2 gün kalın.Festival’e gidiyorsanız ayrı. 🙂 Not : 22-24 Temmuz gibi giderseniz.Tomorrowland’e müzik festivaline gitmeyi unutmayın !Bunun için yapacağınız o tarihe göre ayarlamak mesela Barcelona uçak biletinizi 17 Temmuz’a alırsanız günler denk gelecektir.

4.Amsterdam:Kısa bir yolculuk yaklaşık 3.30 saat sonra trenimiz Amsterdam’a varmış olacak.Burada 2 mi 3 mü ?  kaç gün kalırsanız sıkılmazsınız merak etmeyin.Ama şöyle bir gezmek görmek için 2 gün yeterlidir.

5.Berlin:Sıra geldi Almanya’ya.Biraz da burayı gezelim.Tv kulesi,Brandenburg kapısı, Berlin Duvarı’nı görmeye Berlin’e 6 saat süren bir yolculuktan sonra varıyoruz.Berlin’de ulaşım S Bahn ile yapılıyor ve Almanya’da tren garları çok güvenilir yerler oluyor.Adeta bizdeki AVM gibi mağazalar bulunuyor ve herhangi bir yardım isterseniz etrafta Türkçe konuşan birini bulma olasılığınız çok yüksek bunu kullanın 😀

 

6.Prag : Berlin’den sonra geldik , en iyi şehirler sıralamama girebilecek güzellikte bir şehir olan Prag. Kafka’nın yaşadığı şehir olan Prag’a 5 saatte varıyoruz ve burası için 2 gün minimum ayırın.Ayrıca dipnot: şuana kadar gezdiğimiz şehirler arasında, onlara göre fiyatlar gerçekten daha ucuz şaşıracaksınız.Yediğiniz yemekten , içtiğiniz içkiye kadar bunun anlarsınız . Tadını çıkarın.prag_baslik

7.Viyana : Yine Euro birimi kullanan bir şehirdeyiz.Paraları çevirmeyi unutmayalım 😀 Fakat en iyi şehir sıralamamda 2. olan bu şehir için minimum 2 gün ayırın.Gezecek çok yer var buraya yazamam hepsini.Aşağıdaki yazıları inceleyin.

8.Budapeşte: Tomorrowland için bilet bulamadınız mı ? Merak etmeyin Sziget’te en az onun kadar güzeldir.10-17 Ağustos’ta yapılan Sziget , bence uğramanız gereken bir yer.Para harcamak istemiyorum diyorsanız başka sonra gelirsiniz seneye artık 😀 ama gerçekten Budapeşte hem eğlenceli hemde para birimi olarak çok ucuz bir şehir.Bira fiyatları alışık olduğunuz fiyatlarında altında.Forint olan para birimine kolayca alışıyorsunuz.Gezmek içinse 2 gün yeter.

9.Belgrad : Yazı ayrı kışı ayrı güzel olan bu şehir.Budapeşte’ye 8-9 saat gibi bir uzaklıkta tren ile.Belgrad yine uygun olan ücreti ve yazın eğlenmek için güzel bir durak olan adasıyla 2 gün durulması gereken bir yer.Şehri 1.5 günde gezersiniz.Birazda adada takılırsınız sonrada devam edersiniz yolunuza.Baktınız çok iyi kalın 2 gece daha size kalmış.Özgürce geziyorsunuz nasılsa .

zemunpazar10.Sofya : Türkiye’ye yaklaşmaya başladık.Zaten özlemeyede başlamıssınızdır.Her ne kadar insana çok iyi gelsede bu seyahat artık bir dönüş telaşı da başlıyor.Neredeyse 18 gündür dışardasınız kolay değil.Haftanın her günü tren var ama gün içinde çok sefer yapılmıyor.Gece treni olma olasılığı çok yüksek.Fakat telaş yok.Gece treni nedir? Trende geceyi geçirerek sabah gitmek istediğiniz yere varmış oluyorsunuz. Şöyle bir trick öneriyim. Belgrad son gününüz için hostel parası vermeyin.Zaten gece treni,  yani geceyi trende geçirerek hem zamandan hemde bütçeden kazanmış olacaksınız.Ekstra ücret talep edebilirler.Çünkü çoğu gece treni için veriliyor ekstra ücreti de çok bişey değildir.10 Saatte varıyor tren Sofya’ya.

 

11.Selanik: Bizim için çok önemli bir kent Mustafa Kemal Atatürk‘ün doğduğu yeri gezeceğiz Atatürk’ün evine ve Müzeye gidin.1 gün yeter bence artık dönüş hazırlıklarına başlayın.Açlıktan kilo vermiş veya gezmekten yorgun düşmüş bir haliniz olma olasılığınız olabilir.

 

Selanik – İstanbul Otobüs Şimdi biletiniz Selanik trenine bindiğinizde bitti.Ama zaten artık işimize yaramayacak hatıra olarak saklayabilirsiniz.Çünkü Selanikten hergün düzenlenen otobüs seferleri ile İstanbula döneceğiz.Hemde Ulusoy , Kamilkoç gibi firmaların Yunan firmalarla ortak yaptığı seferler ile 45 Euro gibi bir fiyat ile kolayca İstanbul’a gideceğiz.Uyuklaya uyuklaya ve gezmenin verdiği tatlı yorgunluk ile İstanbul’a varacaksınız. 

 

not: bu rota bizim interrail yaparken gittiğimiz rota değil.Sizin uygulayabileceğiniz yada kendi rotanızı çıkarırken fikir sahibi olmanız için çıkarmış olduğum bir rotadır.

 

ROTA1

ROTA3POST

 

Bize youtube’dan abone olmayı unutmayın !