Stockholm şehri İsveç’te yer almaktadır.Evet İsveç ,İsviçre değil .Belki de pek çok kişinin yanıldığı bir konu bu.Abi İsviçre miydi isveç mi? Stockholm İsveç’te yer almaktadır arkadaşlar.İsveç’in en büyük şehridir ve aynı zamanda da başkentidir.Nüfusu merkez bölgesinde yaklaşık 900.000’dir.Saat olarak Türkiye’den bir saat geridedir.

Şehir Malaren Gölü’nde yer alan takım adalardan oluşmuştur ve bu gölden, Saltsjön üzerinden,Baltık denizine açılmaktadır.Stockholm ismi aslında Stock ve Holm yani ingilizcede Log ve İsland anlamına gelen iki kelimenin birleşmesinden oluşmuştur .Log askeri kalelere verilen isim, island ise ada anlamına gelmektedir.

Stockholm’de hava durumu nasıldır?

Öncelikle bildiğimiz üzere İsveç bir hayli kuzeyde bulunmaktadır.Dolayısıyla genel anlamda soğuk bir ülkedir.Fakat önemli bir avantajı var bu ülkenin o da sıcak su akıntısı olan Golf Stream akıntısıdır.Bu sıcak su akıntısı ülkenin hava sıcaklığını biraz daha arttırmaktadır.Gelelim Stockholm’e .Stockholm ülkenin merkez hatta güneye doğru olan bölgelerinde yer aldığı için hava sıcaklığı daha yüksek olur.Kış kuzey bölgelere nazaran daha sıcak geçmektedir.Kışın ortalama sıcaklık -1° gibi iken yazın bu 22-23°’lere kadar yükselebilmektedir.İlk bahar ve sonbahar ise 11-12°’ler arasında seyretmektedir.

Stockholm’de ulaşım nasıldır?

Stockholm şehrinde ulaşımda otobüsler,tramvaylar,metrolar sıklıkla kullanılmaktadır.Fakat şehrin takım adalardan oluştuğunu söylemiştik.Bu sebepten dolayı şehir içinde feribotlar ulaşımda büyük rol oynamaktadır.Şehri ziyaret ettiğimde gözlemlediğim bir diğer şey ise her ne kadar bisiklet deyince aklımıza gelen ilk şehir Amsterdam’da olsa Stockholm’de de yoğun miktarda bisiklet kullanıldığını gördüm.Şehir bölgelerini aşağıdaki uydu görüntüsüne işledim.Şehirde geçirdiğim 3 günden sonra diyebilirim ki tramvay sizi turistik yerlerin neredeyse hepsine götürebiliyor.Biz seyahatimizde genelde yürüdük ama yorgunluktan tramvaya da bindiğimiz olmuştur.Fakat Södermalm’e giderken ,Ericsson Globe için, metro kullanmamız gerekti çünkü orası bayağı uzaktı.Şehir içi ulaşım Avrupa ülkelerine göre bayağı pahalı.Siz de gitmeden önce bunun bilincinde olun çünkü Stockholm pahalı bir şehir.

Turistik card’lar tüm şehirde kullanabileceğiniz kartlar.Yaş indirimi mevcut.Fiyatlar ise günlük 115 sek, 3 günlük 230 sek, 7 günlük ise 300sek.Bunların yanında bölge bölge kullanım için alabileceğiniz biletler de mevcut.Kart için 20 sek’lık bir manyetik kart bedeli de ödemeniz gerekiyor.Uaşım biletlerini tüm metro istasyonalarından ve havalimanından alabiliriniz.

 

Havalimanından şehre ulaşım nasıldır?

stockholm_ulasim1.Arlanda Express :20 dakikalık süre ile şehre ulaşımın en konforlu ve en hızlı yolu.Fiyatı tek kişi 120 sek fakat perşembe ve pazar günleri arası iki kişi 300 sek .Normalde ise bir kişi 280 sek,25 yaş altı 150 sek .Erkenden onlne bilet alırsanız daha ucuz oluyor.Havalimanında information desklerden ve  otomat makinelerden temin edebilirsiniz.Youtube videomuzdan izleyebilirsiniz…

2.Flygbussarna otobüsleri:Bu otubüsler yaklaşık 45 dakikada varıyor.Fiyatı 99 sek yetişkin 89 sek genç biletleri.Aile vb. indirimler de mevcut.Bu biletleri de otomat makinelerinden eve information desk’lerden alabilirsiniz.

3.Sl Otobüsler:Saatte iki kere kalkan ve yaklaşık 45 dk süre bir diğer opsiyon da budur.120 sek tek fiyatıdır. A,B,C bölgelerinde de kullanabileceğiniz ulaşım kartı ve havalimanı otobüsü fiyatı ise 170 sek’dır.

Bölgeler

Şehre genel olarak baktığımız zaman bir takım adalar ile birbirinden ayrılmış bölgelerden oluşmakta olduğunu söyleyebiliriz.En popüler bölgeleri ise  Gamla Stan,Djurgarden,Östermalm,Kungsholmen,Norrmalm ve Södermalm‘dır diyebiliriz.Fakat bunların hepsi birer bölge değil aslında.Mesela Djurgarden aslında Norrmalm’da yer alan küçük bir adadır. Gamla Stan Eski Şehir anlamına gelmektedir.1252 yılında kurulan Stockholm’un merkezi burasıdır.Fakat taş devrine kadar eski bir yerleşim olduğu bilinmektedir.Yaklaşık 750 yıllık bir kültüre sahiptir Stockholm.Şimdi gelelim şehrin bölgelerine…Aşağıdaki resmi şehrin bölgelerini daha iyi anlayabilmeniz için hazırladım..

Stockholm şehir bölgeleri

Gamla Stan

Gamlastan İsveç dilinde old town yani eski kasaba anlamına gelmektedir.Şehrin en eski yerleşimi burasıdır.Bu yüzden bu isim verilmiştir.Ortaçağ kent dokusunu en yoğun gözlemleyebileceğiniz yerdir burası.Parketaşları ,dar sokaklarıyla yoğun bir ilgi görmektedir.Bu bölge ayrıca pek çok hediyelik eşya dükkanlarının,birbirinden tatlı kafelerin ve restorantların en yoğunlukta olduğu bölgelerdendir.Stockholm şehrinde bize göre ilk ziyaret etmeniz gereken bölgedir.Nobel Müzesi, Royal Palace ve şehrin 90 cm genişliğindeki en dar sokağı burada yer almaktadır.

Djurgarden

Kelime anlamı animal park yani  hayvan parkı’dır.Buraya yeşil ada da  diyebiliriz.Zaten yerel halk için çok popüler bir koşu ve yürüyüş bilgesi burası.Stockholm kentinin oksijen kaynağı gibi düşünün.Stockholm’ün en ünlü yerlerinden biri olan açık hava müzesi Skansen ve eğlence parkı olan Gröna Lund burada bulunmaktadır.Nordic Museum ve Vasa Museum‘da yine bu bölgede yer almaktadır. Ayrıca yaz aylarında piknik yapmak için ideal bir yerdir.

Östermalm

Bu bölge Stockholm’ün eğlence  noktasıdır diyebiliriz.Ayrıca moda,butik mağazalar ve alışveriş merkezleriyle alışveriş tutkunları için ideal bir bölgedir.Şehrin lüks evleri de bu bölgede bulunmaktadır.Ayrıca Stockholm şehir merkezinin en büyük bölgesidir.Konut alanı ile yeşil alan neredeyse yarıyarıyadır.

Kungsholmen

 Bu bölge Gamlastan’da olduğu gibi pek çok kafe ve restorana ev sahipliği yapmaktadır.Ayrıca yüksek konutlar bu bölgede yer almaktadır.Şehrin konut ihtiyacının büyük çoğunluğu bu bölge tarafından karşılanmaktadır.Şehrin en yüksek binaları bu bölgededir.

Norrmalm

 Evet gelelim Norrmalm’a. Burası şehrin merkez bölgesi diyebiliriz.Gamlastan’a da merkez demiştik ama orası daha çok tarihi merkez .Burası ise otelleriyle,kafe,restoran ve barlarıya şehrin yerel insanlar ve turistler tarafında en uğrak noktasıdır.Pek çok şehirde bulunan ve İstiklal caddesine benzeyen şehrin en önemli caddesi burada yer almaktadır.Bu caddenin adı Drottninggatan’dır. Bu cadde aynı istiklal gibi araç trafiğine tamamiyle kapalıdır.bu caddede dünyaca ünlü pek çok markanın mağazalarını ve yerel isveç mağazalarını bulabilirsiniz.Çok keyifli bir caddedir.

Södermalm

 Şehrin en cool ve en bohem bölgesidir.Özellikle biz gençler için harika bir yer.Etrafınızda çok keyifli kafeler,tatlı dükkanlar ,sanat galerileri görebilirsiniz.Şehrin en iyi külüplerinden birkaçı da burada bulunmaktadır.Fika içecekseniz eğer gelmeniz gereken yer kesinlikle burasıdır.Vintage modasıyla ilgiliyseniz pek çok ikinci el eşya dükkanına rastlayabilirsiniz.Fotografiska,Skyview(Ericsson Globe) ve Tele2 Arena burada bulunmaktadır.

Gezilmesi gereken yerler nelerdir?

Gamlastan

Storkyrkan Katerdali

1279 yılında yapılmış olan bir ortaçağ katedrali.Gamla Stan‘da yer almaktadır. Brick gothic tarzında yapılmış olan bir katedraldir.Brick gothic ise gothic tarzının nordic yani daha kuzeyliler tarafından yapılmış halidir.İçinde pek çok önemli heykeli barındırır . St George ve Dragon heykelide bunlardan en önemlileridir.Aynı zamanda  Lutheric bir kilisedir yani Martin Lutherin öğretilerini temel alan bir kilisedir .

Stockholm Royal Palace

Burası kraliyet  sarayıdır  ve içinde yaklaşık  600 oda bulunmaktadır.İçinde beşten fazla müze olan bu saray kraliyet ailesini ve ordunun eski eşyalarının sergilendiği bir saray haline gelmiştir.Royal Palace Gamla Stan‘da bulunmaktadır.Eskiden The Kronor denen bir isveç sarayının olduğu yere yapılmıştır ve yangından dolayı tahrip olmuş kale isveç tarihini tutan pekçok yazılı eserinde yanmasına neden olmuş. Nöbet tutan askerlerin geçit törenlerini izlemeniz gerek.

Nobel Museum

Tarihteki ilk Nobel ödül töreni Stockholm’de yapılmıştır arkadaşlar.Dolayısıyla Stockholm’e gidip Nobel Müzesi’ni görmeden dönerseniz yazık olur.Müze Gamla Stan‘da yer almaktadır.Peki bu müze içerisinde neler var?Tarihe adını geçirecek bir iş yapanların ve bilgilerin yer aldığı müze. Orhan Pamuk ve Aziz Sancar’da bu kişiler arasındadır.Müze’de Nobel ödüllerini her biri 10 seneyi içeren  10 bilgisayara bölmüşler ve her biri geçmiş Nobel ödülleriyle ilgili bilgi veriyor.Ayrıca Nobel ödülü kazanan icatları içeren bir müze de bulunmaktadır.

The Iron Boy

Şehrin en küçük meydanlarından birinde bulunan bu heykel aynı zamanda çok küçük 15 cmlik bir heykeldir.Gamla Stan‘da bulunmaktadır.Liss Ericcson tarafından yapılmıştır ve aya bakan çocuk olarakta bilinir.Bu heykele atılan paralar buradaki Fin kilisesi tarafından toplanır , aynı zamanda paraların başkaları tarafından alınması ona kötü şans getireceğine inanılır çünkü çocuk her şeyi görür.Kışın bu heykelin üzerinde şal ve bere görebilirsiniz.

Alley of Mårten Trotzigs

İsveç’in en dar sokağıdır burası.En dar yeri 90 cm’dir.Gamla Stan‘da bulunmaktadır.

House of Parlaments

1905 yılında kullanıma açılmıştır ve  Neoklasik tarzda inşa edilmiştir.Gamla Stan‘a bağlı Helgeandsholmen adacığında Riksgatan Caddesi üzerinde bulunur.Royal Palace’a çok yakındır.Parlamento binasi ilk kurulduğunda hem parlamentonun hem de İsveç Ulusal Bankası’nın yeriydi.Daha sonra ulusal banka buradan taşınmıştır.Bu yapı aynı zamanda parlamento tarafından her sene seçilen ve alternatif bir Nobel ödülü olan sorunlara acil çözümler üretenlere verilen right livelihood ödülünün de verildiği yerdir. Hatta Türkiye’de Tema vakfını kuran Hayrettin Karaca’da bu ödülü burada almıştır.

Medieval Museum(Ortaçağ Müzesi)

Müzede Stockholm’de yaşamış ortaçağ insanlarının hayatları ve hikayeleri anlatılıyor.Aynı Zamanda müzenin altında 55 metre yüksekliğinde 16. yy dan kalmış tarihi bir kale duvarı ve gemi kalınıtıları da mevcut.Yine Helgeandsholmen adacığında bulunmaktadır.

Djurgården

İlk olarak söylemeliyim bu a harfi a/o harflerinin birleşimi gibi okunuyor.

İsveççe Kraliyet Oyun Alanı anlamına gelen adanın 16.yy da adı Valmündso’ydu. Sonra halkın belirli eğlence amaçlı yaptığı oyunlardan sonra oyun adası adını almıştır.Bu ara Stockholm’un adalarından biri olan bu Djurgarden adası, aynı zamanda Stockholm’un en yeşil adasıdır.Aynı zamanda Stockholm’deki pek çok müze bu adada bulunur.

Skansen

Arkadaşlar Skansen 1891 yılında kurulan dünyanın en eski açık hava müzesidir.Kuruluş amacı İsveç’te köy hayatının ve eski geleneklerinin turistlere tanıtılması ve bir nevi kültürün yaşatılmasıdır.Müze çok büyük arkadaşlar ve müzenin içerisinde hayvanat bahçesi,turistler için birebir taşınmış köyler,çitflik evleri bulunmaktadır.Genellikle 18. yy’a ait evler bulunmaktadır.Bunların yanısıra geleneksel yemeklerini tadabileceğiniz panayır alanları da yer almaktadır.Ayrıca Skansen’da yılın belirli zamanları festivaller Mid Summer,Christmas festivalleri düzenlenmektedir.

Not:Arkadaşlar Skansen’da yukarı ve aşağıya giden raylı füniküler sistemi var.Her iki yön de paralı.Çıkarken kullanın ama inerken kullanmayın çünkü Skansen iniş yolu sırasında tüm Stockholm’ü görebileceğiniz bir manzara sizi bekliyor….

Vasa Museum

 Vasa Müzesi eski bir savaş gemisinin sergilendiği müzedir.Dünyadaki 17. yy’dan kalma tek korunmuş olan gemidir.Üzerinde pek çok heykelcik bulunur ve büyük bir kısmı da orijinaldir.

1628 yılında batmış olan bu gemi 333 yıl boyunca suda kalmış ve 1900’lü yıllarda çıkarılmış.İçeride aynı zamanda geminin koruma çalışmaları ve güvertedeki yaşam gibi konuları içeren sergilerde bulunmaktadır.

Not:Vasa Müzesi giriş Stockholm’de giriş için sıra beklediğimiz tek yer.Bir hayli turist tarafından ziyaret ediliyor.Size tavsiyem Vasa Müzesi’ne sabah 9-10 saatlerinde gidin.Gün ortasında giderseniz uzun bir giriş kuyruğunda beklemeniz gerekir.Kalabalık grupsanız eğer internetten grup bileti alıp grup tarafından hızlı geçiş yapabilirsiniz.

Nordic Museum

Bu müze İsveç kültürünü en iyi gözlemleyebileceğiniz müzelerden biridir.Bina İsveç’teki en iyi Rönesans mimarisini yansıtan yapılardandır.19.yy’da açılmış olan müzede mücevherler,İsveç yemek kültürü,moda,ev eşyaları gibi pek çok şey hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.Müze Djurgarden‘da bulunmaktadır.

Gröna Lund Tivoli

   Eskiden dönme dolap ve eğlence parkı olan ismi sonradan gröna lund yani yeşil bölge olarak değiştirilmiş bir eğlence parkı.Giriş için ödediğin ücret dışında aletlere binerkende bilet almanız gerekiyor.Genel olarak çoğu eğlence parkına oranla küçük olmasına rağmen içinde 7 tane roller coaster bulunuyor.Bob Marley dahil pek çok sanatçı burada konser vermiştir.Özellikle dönen salıncağa binmelisiniz.Gerçekten çok yükseğe çıkıyor ve tepeden Stockholm bir harika..

Fotografiska

Burası uluslarası bir fotoğrafçılık merkezi sayılabilir.Yani bir buluşma noktası.Hatta Stockholm’un hem yerel hemde turistik anlamda en çok ziyaretçi çeken noktalarından biri.Sene için 4 tane ana sergi düzenleniyor ve bu sergiler bu müzenin ana gelir kaynağı oluyor.Müze ana mottosu ise fotoğrafcılığının gittikçe önemi artan bir sanat formu olduğu ve insanların bunda ilham huzur ve güç aldığıdır.İçerisinde kafe ve restoranda bulunan müzenin üstünde güzel bir şehir manzarası yakalayabilirsiniz.

Skyview

Aslında bu Ericsson globe denen küresel bir yapı ve telefon firması Ericcson tarafından yaptırılmıştır.Yapının üzerinde görülen bu raylı sistem sizi şehir manzarasının mükemmel olduğu bir noktaya ulaştırıyor.Sadece turistik değil, bu yapı bir buz hokeyi pisti ve aynı zamanda bir konser alanı.Rihanna, Jb ,Pharrell Williams ve Muse gibi pek çok sanatçı burada konser vermiştir.Aynı zamanda 2015 Eurovision yarışmasının finali de burada yapılmıştır.

Drotningholm Palace

İsveç Kraliyet Ailesi’nin özel sarayı olan Drotningholm Sarayı adından da anlaşılabileceği gibi Drotningholm Bölgesi’nde yer almaktadır.Burası şehir merkezinin biraz uzağında yer almaktadır.Saray İsveç’in ünlü mimarı Nicodemus Tessin the Elder tarafından tasarlanmıştır.1661 yılında inşaatına başlanmıştır daha sonra Nicodemus Tessin the Elder ölümünden sonra oğlu Nicodemus Tessin the younger inşaat çalışmalarına devam etmiştir. 1720 -1792 yılları arasında kraliyet ailesine hizmet etmiştir.Fransız baroğu tarzında devasa bir arka bahçesi vardır bu sarayın.Saray 19.yy’dan itibaren kullanılmamaya başlanmıştır ve çürümeye bırakılmıştır daha sonra  1907 yılında restorasyon çalışmaları başlamış ve tekrardan kraliyet sarayı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Not:Buraya ulaşmak için feribot seferlerinin kullanabilirsiniz.325 sek’e uluaşım  tur ve giriş bileti bulabilirsiniz.Metro ile Brommaplan durağına gidip Drotningholm’e giden otobüslere binebilirsiniz.Giriş bileti tek başına 120 sek’dır.

Şehirde en güzel fotoğraf çekilebilecek noktalar;

-Brunkebergs tüneli

231 metre uzunluğundaki araç trafiğine kapalı bir yaya ve bisiklet yoludur.

dsc02746

 

-Skinnarviksberget

En yüksek doğal bölge yereller tarafından parti veya piknik yapılmak için tercih edilir.

-Monteliusvägen

500 m uzunluğundaki yer Malaren gölünü ve City Hall binasını görür.

-Prästgatan( Güzel dar sokak ve binalar)

-Skeppsholmen köprüsü

Stockholm_metroStockholm Metro istasyonlarıyla ünlüdür pekçok sanatçı bu istasyonlarda farklı çalışmalar yaparak burayı adeta bir sergi haline getirmişler.

Burada yazılı istasyonlar gitmenizi tavsiye ettiklerim.

Resimde gördüğünüz t-centralen istasyonudur ve şehrin ana merkezi sayılabilir.

 

Blue Line Green Line Red Line
Kungsträdgården Hötorget Stadion
T-centralen Thorildsplan
Rådhuset

Stockholm’de çektiğimiz videonun ilk serisini aşağıdan ,izleyebilirsiniz ve abone olmayı unutmayın..

Değerlendirme
Şehir, anlaması kolay ve 2 günde kavrayabilirsiniz.Uygun uçak bileti bulabiliyorsunuz. Gerçekten modern bir şehir insanlarından ve davranışlarından bunu anlıyorsunuz.
Şehir biraz maliyetli kur farkından dolayı pahalı bir şehir.Kışın soğuk oluyor doğal olarak. Sonbaharda bile üstünüze kalın bir şeyler alın.
7Kendimizce yaptığımız değerlendirme...
Ulaşım7.5
Gezilecek Yerler5.8
Fotoğraf8.5
Eğlence5.8
Yaşam Ücreti4.6
Reader Rating 3 Oy
9.3