İlk defa seyahate çıkarken yada her çıkışta, bu sefer ne yapmalıyım düşüncesi olur kafamızda.Yada bu düşünce hafif bir endişe bırakır ; gezeceğim yeri nasıl dolaşmalıyım ? Burada en çok zaman ayırmam gereken yerler nereler ? Bu gezi bana ne kadara patlayacak ? Bunu gibi düşündüğümüz birçok soru sayabilirim.Bu maddeler sizin gittiğiniz şehirde size yardımcı olacak temel durumları içeriyor. Bu 5 ana madde bence bir şehri anlamak için herkesin uygulaması gereken temel kurallar.

dil

1.Gitmeden önce planınızı yapın:

Bu sizin temel kuralınız olsun.Plan yapmak hayatın her aşamasında olduğu gibi seyahatlerinizde de sizin kurtarıcınız olacaktır.Her dakikanızı planlamanızdan bahsetmiyorum.Gezeceğiniz yerleri planlayabilirsiniz.Hangi günlerde ne yapacağınızı planlayabilirsiniz.Hangi hostelde kalacağınızı planlayabilirsiniz.Bunun gibi önceden yaptığınızda size avantaj sağlayacak pek çok plan sizin orada işleriniz kolaylaştıracaktır.

para

2.Bütçe her zaman önemli

Gittiğiniz yerde ister krallar gibi gezer ister ekonomik bir seyahat yaparsınız fakat yinede gitmeden ülkedeki genel ekonomiden haberiniz olsun.Yani su ne kadar ? Yemekler ne kadar ? Taksi pahalı mı ? Ulaşım vs. derken önceden yanınıza alacağınız parayı hesaplayabilmek açısından işinizi kolaylaştıracak önemli unsur bunları önceden araştırmaktır.Hatta önceden Türkiye’de şu para burada ne kadara denk geliyor tarzında karşılaştırmalar yaparsanız orada yapacağınız harcamaları daha iyi kontrol edebilirsiniz.Bu şekilde maliyeti bile azaltabilirsiniz.

Unutmadan şu linken gideceğiniz yerlerdeki genel yaşam maliyetlerini öğrenebilirsiniz, hatta Türkiye ile karşılaştırmalar da yapabilirsiniz. https://www.numbeo.com/cost-of-living/

plan

3.Ülkede konuşulan dilde işinize yaracak kelimeler öğrenin

Bu madde biraz opsiyonel gibi.Hiç dil bilmeden çok güzel anlaşan insanlarda gördüm 🙂 Ama işi şansa bırakmayın derim .Zaten Avrupa’da İngilizce konuşulma oranı yüksek.Çoğu ülkede ingilizce ile çok rahat iletişim kurabilirsiniz.Örneğin Hollanda ve İsveç ‘te konuştuğum insanlar mükemmel İngilizce konuşuyorlardı .Buna rağmen Rusya , Macaristan ve Sırbistan’da bu oran daha düşük.Gitmeden önce temel kelimeleri içeren bir not alıp yanınızda taşıyabilirsiniz bence.

toplutasima

4.Toplu taşımayı  kullanın

Yine tercih meselesi olan bir madde.Ama benim gibi düşünen gezginlerin uygulaması gereken bir madde.Bir şehri daha iyi anlamak için orada toplu taşımayı kullanmak gerektiğini düşünüyorum.En azında Hop On -Hop Off mantığında bir kere şehir içinde otobüs ile gezinirseniz size büyük faydası dokunacaktır. Durak isimleri olsun, aktarmalar olsun , bunların hepsi size şehir hakkında deneyim ve bilgi olarak geri dönecektir.İlk maddede belirttiğim planlamaya şehir içi ulaşım haritalarını da eklerseniz.Daha rahat gezebilir ve şehri daha güzel keşfedebilirsiniz.

restr

5.Pahalı yemek en iyi yemek değildir yerel cafeleri tercih edin

Gittiğim şehirdeki en önemli faktörlerden biri yeni lezzetler tatmaktır.Ama bunu yaparken basma kalıp fikirleri değil, orada yaşayan insanların düşüncelerini dikkate almak gerek.Şöyle düşünün İstanbul’da yemeklerini çok beğendiğiniz bir dönerci yerine, her yerde olan restoran zincirine gitmek size mantıksız geliyor değil mi ? İşte gittiğiniz şehirde yediğiniz yerin de böyle olma olasılığı her zaman var , üstelik daha da pahalı olur bu yerler.Siz gitmeden önce orada yaşayan birine bunu sorabilirsiniz.Örneğin; CouchSurfing bu konuda sizin işinize çok yarayacaktır.Sadece kalacak yer olarak düşünmeyin bu siteyi.Yerel birçok kişiye ulaşabildiğiniz için şehir hakkında neyi merak ediyorsanız sorabileceğiniz kişileri rahatlıkla bulabilirsiniz.