Röportaj: Begüm Sayacı ile Work And Travel ve Amerika


Work and Travel (WAT) üniversite öğrencilerinin öğrenimler sırasında yaz tatillerinde Amerika’da çalışarak hem para kazanmalarını hem dilllerini geliştirmeleriin hem de seyahat etmelerini sağlayan bir kültür değişim programıdır.Program boyunca öğrencilere Ameriika’da bir sponsor sağlanır ve bunun aracılığıyla çalışacağı yerler ayarlanır.

Bu yüzden akıllardaki sorulara cevap olabileceğini düşündüğüm bir röportaj yapmak istedim.

 Begüm Sayacı Yeditepe Üniversitesi Mimarlık bölümünde okuyor ve geçen yaz  Work And Travel yaparak Ocean City’de çalıştı, bende ona birkaç soru yönelttim.

Work and Travel programına katılmaya nasıl karar verdin ?

Okulumun bitmesine yakın İngilizcemi geliştirmek için yazımı değerlendireceğim bir şeyler yapmak istiyordum. Araştırmalarım sonucunda Work And Travel (WAT) programı çok aklıma yattı çünkü en masrafsız şekilde hem yazımı değerlendirip , hem para kazanıp hem de tamamen istediğim şekilde gezebilirim diye düşündüm.

 

Bu süreç konusunda en fazla aklına takılan soru ne oldu ?

Aklıma en fazla takılan şey orada ne iş yapacağımdı çünkü herkesten farklı şeyler duyuyorsunuz ve bütün bir Work And Travel tecrübesini belirleyen en önemli şey aslında yapacağınız iş oluyor.

 

Gitmeden önce araştırdın mı ? İlgini özellikle çeken bir şey oldu mu Amerika’da ?

Birçok danışmanlık şirketi ile görüşüp bu konuyu araştırdım tabii ki.Kafamda bu programın nasıl işlediğini oturtmak biraz zaman aldı.WAT aslında tamamen kişisel bir şey yani sizin beklentilerinizle şekil alabilen ve herkes tarafından farklı şekilde planlanabilecek bir program.Örneğin ,eğer amacınız para kazanmaksa ona göre bir eyalete gidip , ona göre bir işte çalışabilirsiniz.Eğer amacınız eğlenceyse, tamam ben çalışıp paramı kazanayım ama bir yandan da gezeyim göreyim diyorsanız da bütün programınızı buna göre ayarlayabilirsiniz.

 

Gitmeden önce ve sonra değişen düşüncelerin oldu mu ?

Ne gibi zorluklar çekebileceğimi bilmiyordum.Döndükten sonraysa “bunlar bunları da yapabilirmişim demek ki” dedim kendime..

 

Aracı kuruluşlar orada da yardımcı oluyorlar mı ? İletişim halinde oluyor musunuz ?

Evet, bu kuruluşlar sadece siz gitmeden önce değil, gittikten sonra da orada karşılaşacağınız bir sorunda size yardımcı olmakla yükümlüler. Bu yüzden gitmeden önce bu konuda kendinizi güvence altına almanız önemli. İş vereninizle veya sponsorunuzla oluşacak herhangi bir sorunda önce kuruluşunuzla iletişime geçip bilgi almanız size çok yarar sağlayacaktır.

 

Giderken istediğin işe girebildin mi ? Ne tür iş olanakları var ?

İş olanakları çok değişken ve aslında işinizin iyi olup olmaması da biraz şansınıza bağlı.işinize ilk baktığınız şey genelde saatlik ücreti oluyor.Bunun yanında konakladığınız yere uzaklığı ,izin alabildiğiniz günler ,iş vereniniz bunlar önemli faktörler.Housekeeper ,garson,can kurtaran,hostes,dağıtım elemanı,satış elemanı genelde rastladığım işlerdi.

Hangi eyalette çalıştın ? Yaptığın iş hakkında kısa bir bilgi verebilir misin ?

Ben Ocean City , Maryland eyaletinde 3 ay boyunca henna tattoo yani geçici dövme yaptım.Kesinlikle çok eğlenceli ama biraz çizim yeteneği gerektiren bir iş.Çünkü hazır stickerlar yok ve gördüğünüz şeyi serbest el çizmeniz gerekiyor.Ben Mimarlık öğrencisi olduğum için çizim yapmayı da çok sevdiğim için öğrenmede zorluk çekmedim.Yapılan çoğu işe göre oldukça rahat bir işti diyebilirim ,tabi çizim yapmayı seviyorsanız.

 

 

 

Çalıştığı işte ne kadar maaş alıyordun ? Oradaki harcamalarına yetti mi aldığın maaş ?

Saatlik 8 dolar alıyordum.Haftada 49 saat çalışıyordum.Yine tamamen iş vereninize ve sizinle beraber çalışan diğer iş arkadaşlarınıza bağlı ama “off” yani çalışmadığım ve boş olduğum bir gün yoktu.Bunun yanında Ocean City turistik bir yer olduğu için konaklama,yiyecek oldukça pahalıydı.Haftalık 130 $ kaldığım eve veriyordum.Gideceğiniz yere göre farkı konaklama seçenekleri olacaktır tabi ama siz onu  haftalık 100 $ olarak hesaplayın derim.

 

En çok merak edilen soru ;  ödediğin ücreti kazandıklarınla çıkarabildin mi ?

Ödediğim ücretin baya bir fazlasını kazandıklarımla çıkardım.8 günlük travel yapmama ve baya da harcamama rağmen oradan cebimde parayla dönmüş oldum.Ama dediğim gibi bu tamamen size bağlı.Kesinlikle ödediğiniz parayı çıkarırsınız diyemem.Ama normal şartlarda , evet çıkarıyorsunuz 🙂

 

 

Yabancı dil bakımından zorluk yaşadın mı ? Herkesin İngilizce konuşması senin için zor oldu mu ?

Amerika’ya gittiğimde İngilizcem kötü değildi yani evet konuşup anlaşabilecek düzeydeydim. Ama aslında öyle olduğumu sanıyormuşum. Bence ciddi derecede aksanları var ve bizim konuşup öğrendiğimizden farklı bir İngilizce konuşuyorlar. Evet ilk gittiğimde bu konuda sorun yaşadım diyebilirim . Zamanla biraz daha alıştım yine de , tam anlamıyla zorluk çekmedim diyemem.

İnsanların bu şekilde çalışmaya gelen öğrencilere bakışları nasıl ? ( İyimser – Kötümser? )

Ocean City üzerinden konuşabilirim tamamen bir tatil kasabası olduğu için hizmet sektörü oldukça genişti. Bende yaptığım iş dolayısıyla hep insanlarla birebir iletişim halindeydim. Amerikalılarla, yani kendi halklarıyla çok fazla sohbet etme imkanım oldu. Zaten dövme yaparken ister istemez konu açılıyor ve bana nereli olduğumu soruyorlardı. WAT yaptığımı söylediğimde ve programı anlattığımda “ benim çocuklarım bunu asla başaramazdı “ diye bir tepki bile almıştım. Hiç kötü bir tepkiyle karşılaşmasam da Türklere bakış açılarının çok iyi olduğunu söyleyemem.

 

Sosyalleşmek kolay oluyor mu ?

Gittiğiniz her yerde birden bire kendinizi bir ortamın içinde bulup aslında istemeden de olsa orada bir çevre edinebiliyorsunuz. Çünkü sizin gibi gelen hem Türk hem başka milletlerden çok fazla öğrenci olduğunu göreceksiniz. Bu hüzden gerek iş gerek konakladığınız yer sayesinde farklı milletlerden insanlarla kaynaşıp sosyalleşme imkanınız çok fazla olacaktır.

 

Peki turistik açıdan konuşacak olursak. Gezmeye zaman buldun mu ?  Nerelere gittin ?

Evet 3 ay Ocean City’de çalıştıktan sonra Miami ve New York’a gittim. 8 günlük bir gezi planı gerçekleştirdim.Çalıştığım sürede de günü birlik Washington’ı gezme imkanım oldu.

 

Bu program sana neler kazandırdı ?

Bir kere benim için her zaman hatırlayacağım bir tecrübe oldu.Hayatımda ilk defa bir işte çalıştım ve bana çok farklı bakış açıları kazandırdı.Kendi paramı kazanmanın ve onu Amerika’yı gezerek harcamanın tadını çıkarmış oldum.

İngilizceni geliştirmek konusunda bu program beklentilerini karşıladı mı ?

İngilizcemi geliştirmek konusunda aslında çok artısı oldu diyemem. Sadece bu amaçla gidilmesi gereken bir program zaten değil. İngilizcenizi geliştirme kaygısı taşıyorsanız dil okulları daha faydalı olacaktır.

 

Bu program hayat görüşünü değiştirdi mi ? Sana katkısı oldu mu ?

Uzak bir yerde ailemden ve sevdiklerimden ayrı yaşamanın nasıl bir şey olduğunu bana gösterdi diyebilirim. Tabi ki çok katkısı olduğunu düşünüyorum.Bildiklerinizden çok farklı bir yerde geçici de olsa kendinize yeni bir hayat düzeni kuruyorsunuz çünkü.

 

Eklemek istediğin bir şey var mı ?

Bence Work and Travel’ı  içinde biraz da olsa cesaret olan ve tabi ki imkanı olan herkes denemeli .

Youtube kanalımıza abone olabilirsiniz..