Sziget Festivali : Avrupa’nın en eğlenceli haftası


Dünyanın en büyük festivalleri arasında yer alan Sziget Festivalini bir şekilde duymuşsunuzdur.Belkide bu yaz buraya gitmelisiniz.Binlerce insanın festival , dans , müzik  yani kısaca eğlence için geldiği bu ada, kimsenin bitmesini istemeyeceği bir 7 gün yaşatıyor.Eğer bu yaz Avrupa’ya seyahat düşünüyorsanız önerilere burayı da ekleyin.

Avrupa’nın en uygun kentlerinden olan Budapeşte’de bulunan ” Sziget Adası ” ( aslında Sziget zaten Macarca ‘da ada anlamına geliyor ) dünyadaki farklı kültürlerden pek çok insanı bir araya getiriyor.Sadece katılımcılar değil , içeride ki organizasyonlarda farkl kültürlerden müzikleri ve farklı yemekleri size sunuyor.Gün boyunca sahne alanlarında çeşitli gruplar konser veriyorlar.

Sziget Festivali

Macaristan’ın Budapeşte şehrinde yapılan bu festival 9-16 Ağustos tarihlerinde yapılıyor ve hemen hemen her sene bu aralıklar tercih ediliyor.Budapeşte’nin Óbuda adasından yapılan bu festivale Sziget Festivali, festival katılımcılarına da “ Szitizen ” deniyor. ( Güzel kelime oyunları bunlar.. ) Ağustos ayının başları sayılabilecek bu festival için Avrupa ağırlıklı olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden binlerce festival sever gidiyor. Tabi bir Avrupalıya göre katılmamız o kadar da kolay değil , fakat Avrupa da yaptığımız harcamaları göz önünde bulundurursak Budapeşte diğer şehirlere göre daha uygun ve ekonomik diyebiliriz.Bunları düşünürsek eğer gitmediyseniz ve kafanızda hali hazırda bir Avrupa seyahati varsa burayı bu sene ilk sıraya koyun.

Festival alanında kamp keyfi.

Farklı tür konaklama imkanları sunan festivalde en çok tercih edilen kamp alanlarında çadırlarda kalmak oluyor.Kısıtlı bir zamanda gittiğim için konaklama yapamamış olmama rağmen bir daha gidersem en büyük nedeni bu olacaktır.Çevrede çadır satılıyormuş yada şehir merkezinden de çadır alabilirsiniz.Ayrıca sziget internet sitesinde çadır alıp orada da temin edebiliyorsunuz.Ama şunu da belirtmeliyim Budapeşte’de çoğu Sziget festivalinde nedense hep yağmur yağıyor  ,bu nedenle toprak olan festival alanı çamur oluyor ve  çadır alanları vs. birazcık kirlenebiliyor ama katlanılmayacak bir şey değil . O kadar eğlencenin arasında görmezden bile gelebiliyorsunuz.

Farklı tür konaklama imkanları mümkün

Buraya geldiniz diye kamp yapmak zorunda değilsiniz.Biletlerini satın alırken orada farklı türde bilet seçenekleri mevcut. İmkanlar arttıkça bilet fiyatı da artıyor.Örneğin Vip kamp alanları denen yerlerde yoğunluk daha normal  oluyor ve dolayısıyla duş sırası yada tuvalet bekleme gibi dertleriniz daha az olacaktır.Güvenlik kontrolleride  daha iyi oluyor .Ayrıca bu alanın havuzunu da gün içinde rahatça kullanabiliyorsunuz.

Bunların dışında üçgen evlerde , ahşap evlerde yada karavan bileti alıp sizin için hazırlanmış tuvaleti ve duşu olan karavanlarda kalabiliyorsunuz.

Bunlar bana ters diyorsanız çevrede kendinizde  konaklayabilecek yer bulabilirsiniz.Yada hotel dahil olan biletlerden yararlanıp gün sonunda otelinize dönebilirsiniz.

Bilet fiyatları kış aylarında daha uygun .

7 günlük biletler 31 Aralık’a kadar 275 Euro oluyor. Şuanda 299 Euro Mayıs ayından sonra da 325 Euro oluyor..

5 günlük biletler 31 Aralık’a kadar 250 Euro şuanda 275 Euro.

Günlük olarak gidebilirsiniz.

Bu biletler dışında 65 Euro vererek günlük olarak gidebilirsiniz.Bu şekilde yapacaksanız benim yaptığım gibi son günü tercih edin .Genellikle final sanatçılaır ve final gösterileri çok güzel oluyor.

 

Festival biletleri nereden alınır ?

Öncelikli olan indirimli biletleri almanızın tek yolu internet sitesinden almaktır. http://szigetturkiye.com adresine gitmeniz gerekiyor.Bu adres üzerinden bilet alımınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.Türkçe seçeneği de olduğu için çok kolay bir şekilde halledersiniz.

Bunun dışında yok arkadaş benim ne yapacağım belli olmaz Budapeşte’ye gidersem alırım diyorsanız orada ticket office bulunuyor oradan alabilirsiniz. Ha biraz tuzlu olur fiyatlar o ayrı 🙂 …

Festivale nasıl gidilir ?

Budapeşte’ye önceden Wizz Air ile ucuz bir şekilde gidilebiliyordu.Fakat geçen Temmuz ayından itibaren maalesef bu seferleri kaldırdı artık gidemiyoruz.Yinede  Budapeşte ucuz uçak biletini önceden ( mesela kışın ) alırsanız ucuz bilet bulma ihtimaliniz var.

Yada interrail yaparken aşağıda yazıda gösterdiğim rota gibi sadece viyana değilde Roma’dan başlayarak en son Budapeşte’ye gelince orada bir süre daha durarak çok güzel bir macera yaşayabilirsiniz.

Festival ihtiyaç listesi

  • Önemli olan birkaç araç var. Bunlar uzun süre kaldığınızda işinizi kolaylaştıracaktır.Yağmur yağma ihtimalinden bahsetmiştim.Fakat şemsiye içeriye sokamıyorsunuz.Bu yüzden yağmurluk kesinlikle yanınıza alın.
  • Diğer bir tavsiyem terlik yada sandalet gibi ıslanınca kolay kuruyabilecek yada kolay temizlenecek ayakkabılar.Hatta yağmur ihtimalinde eğlenceye devam etmek için çizme alırsanız çok işinize yarayacaktır.
  • Sinek ilacı kesinlikle alın. Orada bulmak zor olabilir.
  • Kulak tıkacı : Çok ses olabiliyor ,  bir durum olur ses duymak istemezsiniz , küçük birşey zaten taşımaktan zarar gelmez.
  • Power Bank : Festival alanında şarj aletleri var ama binlerce kişinin kullandığını düşünün çok zor olabilir.Bulmuşken power bank ile bir kere şarj edersiniz gün boyu yada 2 gün idare edebilirsiniz.
  • Şampuan sabun vs. : Kolayca kullanabileceğiniz temizlik ürünleri daha pratik olacaktır.

Sziget’e gitmişken Budapeşte’yi unutmayın orada da yapacak çok şey ve gezecek çok yer var.Nereleri gezeriz diyorsanız  yazdığımız rehbere bakabilirsiniz.

Budapeşte Gezi Rehberi

Son olarak gideceklere iyi eğlenceler dileyelim . Birde gitmeden önce şu videoyu’da izleyin gaza gelin.Yada gitmeyenler belki gaza gelip giderler…