Hepimiz bir şekilde iş için tatil için yada herhangi bir sebepten dolayı seyahat ediyoruz.Bunu da yaparken en önemli faktör uçak bileti oluyor.Kimi zaman tatil rotasını bile değiştirebilecek fiyatlarla karşılaşabiliyoruz.

Gerçekçi olalım , aslında şirketlerin fiyatlandırmaları karşısında neredeyse yapabilecek hiçbir şey yok . Yinede bu tarz durumların birazda olsa önüne geçecek, hatta bize daha ucuza bilet sağlayacak birkaç yöntem önerebilirim.Hatta bunları alışkanlık haline getirerek bundan sonra yapacağınız seyahatlerinizi daha ucuza getirebilirsiniz.

1.Birazcık esnek olmak her zaman yararlı olur.

Bu en faydalı kural bence uçuş ararken kendi istekleriniz işini kolaylaştırmaz . Fakat siz biraz esnek tarihler yada esnek şehirler seçerseniz uygun bilet bulma olasılığınız o kadar artar.Örneğin yazın tatile gideceğiniz belli ve belirli bir aralıkta izin alabiliyorsunuz. Fakat bu tarihler arasında kesin karara varmadan önce hangi aralığın size en uygun uçak bileti sağlayacağına önceden bir göz gezdirirseniz daha ekonomik bir tatil yapabilirsiniz.

Bir diğer durum ise seyahat saatiniz.Gün içinde seyahat etmek herkesin tercih ettiği bir durum olduğu için biletler de bir o kadar pahalı.Bunun yerine gece uçuşu yaparsanız ve ertesi sabah erkenden oraya varırsanız bu size yerine göre avantaj sağlayabilir.

 

2.Uçuş arama sitelerine sık sık bakın !

İlk başlarda ” ne farkedebilir ki.. ” diyerek geçiştiren biri olarak daha sonra aslında ne kadarda faydalı olduklarını gördüğümde en çok kullandığım uygulamalardan olan arama siteleri baş yardımcınız olabilir.Bu tarz sitelere girerek gideceğiniz bir yer aynı anda birden fazla websitesini kontrol etmiş oluyorsunuz . Bununla da kalmayıp bütçenize göre seyahat edecek yer bulabilirsiniz.Yada belirli bir tarih içinde en ucuz hangi şehir için uçuş varsa oraya bir tatil programı yapabilirsiniz.

Birkaç uçuş arama sitesi olarak şunları yazabilirim.

3.Uçuş fiyat alarmlarına abone olun

Bu durum size önceden azalacak veya artabilecek olan fiyatlandırma hakkında bilgi verecektir.Yada bir uçuş için belirlediğiniz fiyatın altına bir fiyat gelirse otomatik olarak e-mail adresinize bu bildirim gönderilecektir ve herkesten erken davranma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır.

Bununla beraber farklı seyahat siteleri size uygun uçuş indirim kuponları da dağıtıyor zaman zaman.Bunlarda yine mail adresinize bildirim olarak ulaşacağından bu taktik her zaman işe yarayacaktır.

Bulduğunuz fiyatları karşılaştırın

Farklı websitelerinde bulduğunuz fiyatları karşılaştırın. Farklı fiyatlandırma sistemleri farklara yol açabiliyor.Size tavsiyem uçuş arama sitelerinden sonra birde o uçuşu yapan havayolu firmasının internet sitesinden aynı uçuşu bir kez daha sorgulayın soru işaretleri kalmasın.

4.Biletleri ayrı ayrı olarak da sorgulayın .

Arkadaşlarınızla aldığınız biletlerin hepsi aynı fiyata gelmeyebilir.Bunun yerine ekip için ayrı gruplar halinde yada tek tek biletlerinizi sorgulama yapın.Bu şekilde daha uygun fiyatlandırmaya denk gelebilirsiniz.

5.Haftanın uygun olan günleri

Hafta sonları zaten en yoğun olan günler olduğu için bu günler işimize yaramıyor.Haftanın en uygun günleri ise çoğu zaman Salı ve Çarşamba günleri oluyor.Sebebi ise haftanın tam ortalarında olmaları.Sadece izin almış yada zamanını ayarlayabilmiş kişilerin bilet aldığı günler. Bunun dışında cuma günleri yada pazartesi günleri izin alınarak haftasonuna bağlanabildiği için en yoğun zamanlar olabiliyor.

6.Tarayıcı izlerinizi temizleyin

Şimdi ne alaka o diyebilirsiniz. Fakat bu internette pek çok blogda ve seyahat sitesinde geçen bir durum.Rastlantı mı bilmiyorum , ama tarayıcı üzerinden geçmişinizi temizlediğinizde hatta incognito ( gizli sekme) üzerinden uçak biletlerine baktığınızda bazen size daha uygun bilet fiyatları gelebiliyor.Olmaz demeyin deneyin zor bişey değil zaten kaybınız yok 😀

7. Aktarmalı uçuşlar daha avantajlı olabilir

Bir şehir için yapılan uçuşlar arasında , aktarma yapılanlar daha uygun fiyata olabiliyor.Çokta uzun değil 2-3 saatlik aktarma ile daha uygun biletler bulabilirsiniz.

Ayrıca aktarma yerine 1-2 gün aralıklı olarak uçuş yapabilirsiniz.Bu şekilde arada bulunduğunuz ülkeyi de gezme şansı yakalarsınız. 

8.Tarihleriniz belliyse hiç zaman kaybetmeyin !

En önemli nokta bence bu.Konu gezmek olduğunda planlı programlı olanlar her zaman kazanır.Önceden belirlediğiniz aralıklar varsa beklemeden biletinizi alın.En azından rezervasyonu yaptırın.

Son olarak

Bu tavsiyeler tabiki her zaman işe yaramayabilir.Ama bunları bilmek bana doğru zamanda doğru şehre seyahat etmemi sağladı.Yada en basitinden uçuşlarım başına belkide en az 50 TL’lik avantaj sağladı, bu yüzden denemekten zarar gelmeyecektir.Bunları uygulamak en fazla 15 dk alıyor.

Deneme yanılma yöntemini kullanmaktan vazgeçmeyin ..